A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Itálie - Průvodce

Urbs aeterna. Navěky a navždy.

„Řím přesahuje všechny naše představy“, řekl Goethe. V těch slovech je skryto všechno.
Co se ti vybaví, když se řekne Řím? Architektura, starověk, Koloseum, Caesar, gladiátor, vavřínový věnec, papež nebo možná moře a teplo? Pizza, olivy? Něco jiného nebo snad všechno dohromady? Skutečně, v Římě se plní sny. A Řím ti další vymyslí sny další..
V Římě si přijdou na své milovníci architektury, historie, výborného jídla, zábavy i moře a sluníčka. Rozhodně toto půvabné město má neuvěřitelné kouzlo. I když musím uznat, že atmosféra tohoto města je jakási „jižanská“. Oproti metropolím západní Evropy si Řím rozhodně nechce hrát na nejmodernější město s nejmodernějšími budovami a dopravou. Takže pokud chceš vidět mrakodrapy a moderní čtvrtě, prostě jeď jinam Je tam dobrá životní úroveň, tak proč chtít lepší? Možná je to dáno typickou povahou Italů – jejich bezprostředností, flegmatismem..„maňana“..
Řím je obyčejně neobyčejný – je svůj.

Řím, italsky Roma, je hlavním městem Itálie, se nachází zhruba ve středu „evropské boty“ na pobřeží Tyrhénského moře a na řece Tibeře. Má zhruba 3 mil. obyvatel. Město leží na 7 pahorcích – Aventin, Kapitol, Palatin, Eskvilin, Kvirinál, Caelius, Viminál. Úředním jazykem v Římě je italština. Pokud tímto temperamentním jazykem příliš nevládneš, nemusíš si zoufat, v turistických lokalitách se celkem bez problémů domluvíš anglicky. V létě je tam průměrná teplota kolem 30°C, vem si tedy s sebou sluneční brýle a slamák. Užitečné informace, rady – na stránkách http://www.rome.info/

Historie

Ještě dodnes těží město ze své bývalé slávy. Řím je jedním z nejstarších měst, všudypřítomné památky tě o tom snadno přesvědčí. Jak si jistě pamatuješ ještě od učitelů dějepisu, Řím byl podle pověsti založen (konkrétně údajně 21. 4. 753 př. K.) 2 následníky trůnu - Romulem a Remulem, které nechal zlý král pohodit v koši do Tibery. Mimina vylovila a odkojila vlčice, poté je nalezl chudý farmář a vychoval je s ostatními svými syny. Bratři později pluhem oborali čtvercový základ města. Podle Romula nese město dodnes jméno ROMA. Přesné znění legendy na http://rimane.blog.cz/0708/vznik-rima-povest Ve skutečnosti byl Řím založen v 8 st. př. K. etruskými králi, kteří poté byli vyhnáni. Usadili se zde první Římané a vznikla první republika. Postupem času se říše rozpínala, až se zrodilo mocné impérium. Říše se rozprostírala od severu k jihu, od západu k východu..a člověk měl pocit, že nikde nekončí..Nic ale netrvá věčně. S nástupem diktátorského Julia Ceasera a jeho nástupců začala republika zanikat - Octavian Augustus přijal titul prvního římského císaře. Římané byli pohané, podle jejich bohů byly pojmenovány planety naší sluneční soustavy. Přesto zde zapustilo silné kořeny křesťanství. I když Křesťané byli až do Nikajského sněmu v roce 325 (Konstantin nechal zformovat křesťanství a prohlásil ho jako oficiální náboženství) pronásledováni. Z Říma se stalo centrum nejvyšších kněží – papežů. Z Vatikánu se pak řídily křížové výpravy a ve středověku rozhodoval o dění v celé Evropě. Na počátku 16. st. se položil základní kámen k staronovému kostelu sv. Petra. Renesance odstartovala další a další výstavby kostelů, fontán apod. Z antických památek se zde udělalo první veřejné muzeum. Za dob Napoleona byla Itálie obsazena Francouzi. A až na Vídeňském kongresu na začátku 19.st. bylo město navráceno do rukou papeže. Následně však papeže vyhnali z města a vyhlásila se římská republika, poté italské království a Itálie se sjednotila. Řím byl vyhlášen hlavním městem a papežům politici odebrali právo rozhodovat o světských věcech. To se samozřejmě papežům nelíbilo. Mezi papeži a zástupci politiky to vřelo. Roku 1922 podnikl tažení na Řím B. Mussolini a stal se předsedou vlády. Roku 1929 vznikl stát Vatikán (Mussolini k tomu značně přispěl podepsáním Lateránských dohod). Po druhé světové válce se Itálie stala republikou a dnes je považována za prosperující a vyspělý stát. Roku 1980 se Řím i Vatikán zapsaly na seznam ochrany světového dědictví UNESCO.

Jak do města?

Z České republiky se do Říma nejjednodušeji, nejpohodlněji a mnohdy i nejlevněji dostaneš letadlem. Za pár kaček a za necelé dvě hodiny jsi ze stověžaté Prahy v stokostelovém Římě. Konkrétně z Prahy do Říma létá mnoho nízkonákladových leteckých společností, u nich se zpáteční letenky dají sehna i za 2000 Kč. Např. http://wizzair.com/cs-CZ/Search Pokud si chcete dopřát větší komfort, samozřejmě můžeš využít služeb nákladnějších aerolinek jako je ČSA. Z letiště se do centra dá dostat taxíkem, samozřejmě jako v každém jiném městě, je tato varianta nejnákladnější. Pro šetřílky je tu možnost vlakové dopravy. Přímý vlak do centra na stanici Termini stojí kolem 10 euro. Vlak (Leonardo express) odjíždí zhruba po půl hodinách, v centru jsi, jak na koni za 30 min. Nádraží je s letištní halou propojeno koridorem. Vlak nikde nezastavuje, nemůžeš tak stanici Termini minout:P Úplně nejlevněji se na Termini dostaneš modrým autobusem za příjemných 5 euro. Více informací na http://www.cotralspa.it/

Pro ty, kteří trpí fobií z letadel, doporučuji sehnat si jízdenky například od http://www.studentagency.cz/ a cestovat autobusovou dopravou. Ovšem počítej s tím, že cesta ti bude trvat téměř 24 hod. Což, přiznám se, by rozhodně nebylo něco pro moje tělo ani povahu. Cena lístku se pohybuje kolem 1500 Kč na osobu. Doba cesty trvá zhruba stejnou dobu i v případě cestování automobilem.

Doprava v Římě

Po městě je možné cestovat různě. Centrum se dá krásně projít pěšky, v úzkých uličkách navíc nepotkáš moc aut. I když v Itálii je možné všechno.. Jestli máš míň času, jezdi metrem či autobusy. Jízdenky stojí kolem 1,5 euro za jízdu a platí na oba dopravní prostředky. Předpokládám, že jako turista budeš chtít ve městě zůstávat déle jak 1 den, v tom případě se ti vyplatí vícedenní jízdné. Na 3 dny počítej s cenou do 15 euro. Lístky je možné zakoupit u stánků nebo v automatech u vstupu do metra. Automaty se nedají přehlédnout. Přesné informace a ceny na stránkách MHD. http://www.atac.roma.it/index.asp?lingua=ENG Lístek měj stále u sebe, před každým vstupem do metra ho budeš muset znovu a znovu..a znovu vytahovat a procházet prosklenými turnikety. Na moc revizorů v Římě nenatrefíš, mají stále siestu Ale, pokud budeš mít smůlu a na revizora narazíš bez platné jízdenky, počítej s tím, že se poměrně prohneš. Pražáky bych ráda upozornila, že metro v Římě rozhodně není tak hezké, jako to, na které jsou zvyklí. Stanice jsou často špinavější, v metru cestuje neustále ohromné množství lidí, v letních měsících je ve vlacích vydýcháno a velké horko. Římské metro má pouze dvě linky, třetí se ale dostavuje (zajímavé je, že už teď ale nalezneš na linku C ukazatele). Přestupní stanici mají pouze jednu jedinou -Termini a není vždy lehké se ve směrech přestupů vyznat. Avšak po pár karambolech, pár špatných zabočeních se v tom jistě naučíš chodit. Metrem se dostaneš skoro ke všem památkám. Rozhodně doporučuji si sebou pořídit kapesního průvodce s mapou města i metra. Lépe se ti v městě plné spletitých uliček bude orientovat.

Gastronomie

Pro kulináře čeká v Římě výjimečný, neopakovatelný a skvělý zážitek. Bohužel, milovníky pravé české svíčkové nebo bůčku, možná kuchyně zklame. Ostatní si ale jistě pochutnají na znamenitých těstovinách, salátech, sýrech, čerstvé zelenině i ovoci. Těstoviny v Římě byly opravdu ty nejlepší, které jsem v životě jedla. I z lasagní z rychlého občerstvení jsem měla chuťový orgasmus. Zkrátka tohle Italové umí! Nic nezkazíš ani zeleninovým salátem, třeba s pravou mozzarelou, rajčaty, olivovým olejem a čerstvými olivami. Pokud si chceš nakoupit čerstvou zeleninu nebo ovoce, květiny navštiv v ranních či brzkých dopoledních hodinách trh na náměstí Campo de‘ fiori, kde najdeš nejrůznější suroviny za poměrně solidní cenu. Čerstvost je zaručena. Samozřejmostí je ochutnávka pravé italské pizzy. Z té jsem, popravdě řečeno, nebyla tak odvázaná. Pizza bývala dříve jídlem chudých, v některých restauracích stále tak působí. Ne snad že by nebyla chuťově delikátní, ovšem pokud si objednáš pizzu s olivami, houbami a vejcem, pravděpodobně ti číšník přinese velkou pizzu rozdělenou na čtvrtiny a na každé z čtvrtin bude jedna surovina – jedna čtvrtina s olivami, druhá s houbami, třetí s vejcem.. Neopoměň taky okoštovat italské víno, nebude asi tak „peknéé“ jako víno francouzské, ale rozhodně to není víno z Tesca za 30 Kč. Pokud do Říma plánuješ odjet v létě, radím, striktně dodržovat pitný režim. Pít, pít, pít! Voda 1,5l stojí kolem 30 centů. Po celém městě najdeš rozestavěný systém pítek, kde lze vodu během celého dne doplňovat, nebudeš trpět žízní a pár korun se na tomhle dá ušetřit. Jídlo v supermarketech vyjde stejně jako u nás.
ROZHODNĚ nesmíš z Říma odjet, aniž bys ochutnal pravou italskou zmrzku! Po přepočítání na koruny se ti lehce protočí panenky. Ale jeden kopeček v Itálii znamená u nás velikost 3 kopečků. Nehledě na to, že zmrzliny jsou bezkonkurenční, dokonce je cítit i pravá chuť ovoce, to se u nás jen tak nestane.. Ti odvážní můžou experimentovat a ochutnat například příchuť hořké čokolády s kousky chilli papričky.

Ubytování v Římě

Pokud se na cestu vydáš s cestovkou, máš o starost méně. Jestli si zájezd zařizuješ sám, je dobré si hotel objednat přes internet předem. Např. www.booking.com Dávejte ale pozor na to, v jaké čtvrti hotel leží. Chudší čtvrtě sice nejsou tak nebezpečné, jak vypadají. Ale je možné, že budeš míjet bezdomovce spící v telefonní budce, chudé pouliční trhovce apod. Jestli si chceš pobyt trošku okořenit, respektive osolit a zarelaxovat si u moře, dojeďte metrem do Ostie, kde si v klidu moře i dlouhé promenády užiješ.

Památky, aneb co se nesmí vynechat:

Koloseum

http://www.il-colosseo.it/

Je největším a nejvelkolepějším amfiteátrem z dob Římské říše. Centrum gladiátorských zápasů nechal postavit v roce 70 císař Vespasian, dokončen byl za císaře Tita zhruba po deseti letech. Na slavné gladiátorské zápasy se mohlo přijít podívat až 50 tis. lidí. Koloseum bylo poškozeno vlivem častých zemětřesení a požárů, přesto se považuje za jednu z nejdochovalejších staveb antiky.
Pozorně si prohlédni systém podzemních chodeb, které se dříve ukrývaly pod podlahou arény, pak zvedni hlavu a zaměř se na místa, kam se uchycovala obrovská plachta chránící diváky před přímým slunce – Velarium. Až budeš kolos pozorovat z dálky, všimni si, že v každé vrstvě Kolosea jsou jiné sloupy – vespodu dórské, pak ionské, navršku korintské. Podrobné informace o stavbě, o vnitřním uspořádání jsou k dispozici na http://cs.wikipedia.org/wiki/Koloseum Je zcela pochopitelné, že pokud jsi v Římě poprvé, tento skvost si nesmíš nechat ujít. Je krásné si první večer naplánovat procházku kolem osvíceného Kolosea. Navodí to ve všech atmosféru starověku a uslyšíš tlouct pravé srdce Říma. Upozorňuji na to, že kolem Kolosea jsou neustále davy lidí. Leckdy bývají fronty kolem celého obvodu stavby. A že drobeček to není! Doporučuji tedy si trošku přivstat a naběhnout do Kolosea po začátku otvírací doby, což bývá kolem 9 hod. ranní. Za prvé se vyhneš davům turistů, za druhé nebudeš přes horké poledne courat na přímém sluníčku. Otvírací doba se v průběhu roku mění, v létě je to zhruba od 9 hod. do západu slunce. Vstup stojí kolem 12 euro, pro studenty je možné vyjednat slevu asi na 8 euro. Prohlídka ti dost možná zabere i 3 hodiny. Dej si pozor na pochybné pouliční umělce v kostýmech gladiátorů kolem Kolosea. Za pouhou fotku požadují peníze. Pokud si přeješ se před rodinou vytasit s originálními dárky přímo z Kolosea, blízko pokladen je krámek se suvenýry. Je to podobné jako v Paříži na vrcholu Eiffelovky. Pokud ale nebazíruješ na tom, mít poklad přímo z místa „činu“, počkej s nákupem do menších krámků dále od centra. V Římě o ně není nouze. Pokud chceš mít krásnou fotku Kolosea celého, vydejte se po hlavní ulici směrem do centra, s Forem Romanem po levé ruce. Před bočním vchodem do Fora Romana, odbočte vlevo do kopečka na malou vyhlídku.

Piazza Navona

Právem nese titul „nejkrásnější náměstí v Římě“. Na zbytcích antického stadionu zde vykvetly kostely, domy, fontány, které si samy sní v barokní pohádce. Nalezneme zde 4 fontány, z nich nejznámější, největší a nejhezčí je ta uprostřed od Berniniho – Fontana dei Quattro Fiumi (fontána Čtyř řek). Fontána má být údajně vytesána z jednoho kusu kamene. Alegoricky vyobrazuje největší tehdy známé řeky. Nil – socha, která má přes sebe závoj, který symbolizuje neznámý pramen životodárné řeky. Gangu, Dunaj, La Platu – shrbená socha muže, který se prý má bát, že kostel naproti se zřítí. Kdo se bude pozorně koukat, jistě pozná, že si malebné náměstí zahrálo ve filmu Andělé a démoni (vlastně ve i stejnojmenné knize od Browna).

Forum Romanum

Hned u Kolosea se nachází pravděpodobně nejcennější část Říma – Foro Romano (název pochází z latiny, překládá se Římské náměstí). Najdeme zde zbytky nejstarších budov v Římě. Jestliže Koloseum dřív bývalo srdcem města, tohle místo bylo hlavou veškerého společenského života. V areálu je bambilion věcí k vidění. Nemiň ale: oblouk Septima Severa, Saturnův chrám, Konstantinovu baziliku, Titův oblouk, Nerovo fórum. Informační leták o všech stavbách je k dostání na pokladně. Na Foro plynule navazuje pahorek Palatin. Oáza zeleně spjatá s pověrou o založení města. K vidění jsou pozůstatky stadionu, Romulovy chýše a chrámů. Od Kolosea se k Foru dostanete, pokud minete majestátní Constantinův oblouk, který je skutečně nepřehlédnutelný. Podle mě je to nejroztomilejší oblouk ve městě. I když je Forum hned v těsné blízkosti Kolosea, radím turistům, aby jej nenavštěvovali hned po Koloseu, protože to bývá často kolem poledního. Budeš se pohybovat třeba i 3 hodiny na přímém slunci. Naplánuj si tedy prohlídku na ranní nebo pozdější odpolední hodiny. Trochu stínu přece jen ale v areálu najdeš a to ve Farneských zahradách na Palatinu. Otvírací doba i ceny jsou stejné jako v případě Kolosea. Vstupenky lze leckdy využít do obou komplexů.

Památník Vittorio Emanuele

Všechny cesty vedou do Říma, všechny cesty v Římě vedou k majestátní bílé budově. Stavbu hlídají vojáci. Pochodně hoří. Na mnohé může budova působit kýčovitě, ale přesto zážitek z návštěvy má každý. Ať už jakýkoliv. Podobně jako Eifelovku kdysi neměli Francouzi rádi, Italové přezdívají monumentu „psací stroj“, „škaredé zuby“.. Stavba pochází z přelomu 19. a 20. st. a je to hmotná pocta národním hrdinům, kteří se zasloužili o sjednocení Itálie. Jestliže máš čas, běž si prohlédnout interiéry muzea. Vstup je zdarma. V posledním patře je malá kavárna s krásným výhledem na Koloseum a Foro Romano.

Vatikán

Vatikán – největší důkaz žijící síly Křesťanství. Denně sem proudí davy poutníků, kteří se schází na svatopetrském náměstí a v tichosti se sklání před velikostí sv. Petra i jeho vznešené katedrály. Jestli máš, človíčku, také rád umění a historii, nebudeš návštěvy litovat. Samotná katedrála je umělecko – historickým klenotem. Nemluvě o přilehlých vatikánských muzeích.
Katedrála sv. Petra je údajně postavena nad Petrovým hrobem. Původně zde stávala jen svatyně vystavěná kolem 2. st. našeho letopočtu. Císař Konstantin svatyni nechal přestavět na kostel. No a v 16. st. byl za pomoci samotného Michelangela dokončen křesťanský skvost do podoby v jaké ho známe dnes. Michelangelova kupole měří 136 m, to z ní dělá nejvyšší kupoli na světě.
Návštěva Vatikánu je pro silné povahy, musíš se obrnit trpělivostí. Do Vatikánu proudí davy lidí, bohužel, v každou denní dobu. Ovšem čekání stojí za to! Fronta do Svatopetrské katedrály, ale ubíhá rychle, prochází se „pouze“ detektorem kovu. Upozornění pro dámy a dívky, bez zakrytých ramenou a kolenou tě dovnitř nepustí! Uvnitř kostela si prohlédni, mimo jiné, i vzácné sochy, v čele s pietou (jak jinak než od Michelangela). Vstup dovnitř katedrály je samozřejmě zdarma.
Z vrchu kupole katedrály je překrásný pohled na celé město, vstup na vyhlídku je z boku katedrály. Nevýhodou, stejně tak jako v celém Vatikánu, jsou fronty na vstupenky, která stojí kolem 5 euro. Na vrchol kupole vede asi 500 schodů, funguje i výtah, ale i tak budeš muset min. 250 schodů nahoru vyběhnout. Jestliže tedy máš zdravotní problémy, zvaž, zda je to (obzvláště v letních měsících) ten nejlepší nápad.

S rostoucí mocí papežů stále více přibývaly i vzácné kousky do vatikánských sbírek. Dnes patří k nejpozoruhodnějším muzeím na světě. Vatikán se chlubí sbírkou antických soch, barokních soch - jako je např. Laokoona, překrásně zdobenými pokoji vymalované mistrem Rafaelem. Největší chloubou je samosebou Sixtýnská kaple, která se téměř DOTKNE dokonalosti. Kouzelné a dech beroucí fresky si ochočí i největší odpůrce..
Co se týče návštěvy vatikánských muzeí, je však systém nedomyšlený. I když si chceš prohlédnout pouze Sixtinskou kapli, musíš projít celičké muzeum. A pro srovnání, více lidí na jednom místě je snad pouze v Benátkách během karnevalu. Postupuje se pouze jako součást nekončícího davu. V samotné kapli se nelze téměř hnout, musíš být zticha, nesmí se fotografovat. Ale stejně se tam běž kouknout! Motivují tě překrásné Michelangelovi fresky, obrazy, neuvěřitelné sbírky starověkých soch, prastarých předmětů.. Vstup do muzeí se pohybuje kolem 15 euro.

Piazza di Spagna

Španělské náměstí, kterému vévodí nebeské Španělské schody. Ideální místo pro zevlení, rychlý oběd, odpočinek nebo zábavu. Úplně nahoře je malý kostelíček. Ve večerních hodinách se pod schody často pořádají koncerty, operní výstupy, divadelní představení. Já osobně na Španělské schody chodila posedět velmi ráda. Kolem v uličkách je spoustu obchodů s módou, nejen luxusních, ale i obyčejně konfenkčních obchodů.

Fontána di Trevi

Řím by mohl být i městem tisíců fontán. Ta nejznámější, největší, nejimpozantnější fontána v Římě je paradoxně zapadlá a přilepená na zdi jednoho domu. Je prostě součástí budovy. Veledílo navrhl Nicola Salvi v 18 st. Využil pramene, který přiváděl vodu do starého akvaduktu z 1. st. před Kristem. Fontána zobrazuje vládce moří Neptuna. Jestli se chceš do Říma ještě někdy vrátit, hoď do fontány minci. Tvoje přání bude vyslyšeno.
Kolem fontány je už tradičně spousty lidí. V Římě většinou platí zákaz koupání se v kašnách, příjemně se tedy osvěžíš pouze v přilehlých kavárnách.

Pantheon

http://www.rome.info/pantheon/

Pantheon jedna z nejvelkolepějších budov ve městě. Nechal ji zbudovat císař Hadrián ve 2.st.n.l. A stále nese prvenství největší kopulovité stavby na světě. Pantheon je budova kruhového půdorysu. Vchod tvoří mohutný portikus nesený žulovými sloupy. Navždy zde odpočívají známé italské osobnosti, mimo jiné i Raffael. Umělec věčně spí pod madonou. Kopule je tvořena z malých kazet, které snižují její hmotnost. Vzor podlahy je po celá staletí stále stejný. Všimni si kruhového otvoru ve střeše stavby, zajímavostí je, že pokud prší, otvor se ničím neucpává a dovnitř prostě naprší, odvodové kanálky potom odvádějí vodu ven z budovy. Vstup je, jako do všech kostelů, zdarma.

Bocca della Veritá

Je malinký zastrčený kostelík se zvláštní raritou. Na zdi je kulatá „vypouklina“ prapodivného pradávného muže soudce, který má otevřená ústa. Rty pravdy pochází z 1. st. n.l.. Muž má představovat Tiberu nebo moře. Turisté přicházejí a strkají do otvoru ruku. Podle pověry, kdo má špatné svědomí, tomu ruku muž ukousne. Lupiči a loupežnici pozor na poctivý detektor lži Doporučuji, dojet autobusem není to od Kapitolu za rohem.

Kapitol

Kapitol byl jedním, z nejdůležitějších center politického a náboženského života za dob dávných Římanů. Přezdívalo se mu skromně caput mundi – hlava světa. Dnes zde stojí kapitolská muzea. V budovách jsou rozsáhlé expozice známých soch, obrazů, také námořní muzeum a další.
Leží hned vedle Národního památníku. Vstupy do muzeí se dají kombinovat.
Uprostřed náměstíčka na Kapitolu se tyčí jezdecká socha. Když budeš stát čelem k soše, půjdeš směrem dolů k Foru Romanu, zvedni oči a koukej napravo. Je zde na vyšším podstavci umístěna jedna z replik slavné sochy vlčice kojící Romula a Rema.

Kostel Sant Pietro in Vincoli

Jeden z mnoha kostelů v Římě. Zdá se být až skoro fádní. Proč ho ale zmíním a stopro by ses na něj měl jít kouknout – je tu umístěna známá socha Mojžíše od Michelangela. Říká se, že původně měl Mojžíš mít kolem nad hlavou sluneční paprsky, umělec ji ale nedodělal. Chyba vznikla kvůli špatně pochopenému překladu hebrejského starého zákona, takže ze svatozáře jsou rohy. Socha původně byla součástí obrovského oltáře, který měl chránit dva řetězy, kterými byl připoután svatý Petr. Řetězy jsou dnes už ve Vatikáně.

Poslední editace textu: 4.9.2012 15:27
REKLAMA


Články odjinud