A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Itálie - Průvodce

Udělejte si zajímavější dovolenou! Italské přírodní krásy umí očarovat každého, kdo má rád hory a sopky… Parco Nazionale del Gran Paradiso, Parco Nazionale dello Stevio, Parco Nazionale d\'Abruzzo, Vesuv, Etna, Liparské ostrovy, Stromboli, Ostatní sopky

Parco Nazionale del Gran Paradiso

Za Národní park byl vyhlášen roku 1922. Tento krásný kout přírody se nalézá nedaleko Turína a některé druhy rostlin a živočišstva v něm už nenalezneme nikde jinde v Evropě. Při letních procházkách můžete obdivovat alpínskou květenu, na jaře tající sníh rozbujní vodopád při vesnici Lillaz, která je klidným horským střediskem, odkud můžete podnikat své túry. Příznivci zimy si určitě užijí výlety na běžkách pod vrcholky hor. V parku se nalézá několik informačních kanceláří, kde Vám rádi poradí, kam se vydat za nejlepšími zážitky.

Parco Nazionale dello Stevio

Tento park nalezneme na severu Lombardie . Tvoří bránu do kouzelných Dolomit s vysokými zasněženými štíty dosahující výšky až 3900m. Serpentinami tu každoročně projíždí odvážní cyklisté při závodě Giro d´Italia. V parku nalezneme více jak padesát ledovcových jezer, ve kterých se zrcadlí horské štíty. Sportovním a známým lyžařským střediskem je Bormio, které je v létě základnou pro výlety. Za návštěvu stojí botanická zahrada v Bormiu, kde si můžete prohlédnout rostliny rostoucí v této oblasti.

Parco Nazionale d\'Abruzzo

Park na jihu Itálie v kraji Abruzzo láká pozoruhodnou zvířenou a zvláště ptactvem. Horské štíty, listnaté lesy a krásná jezera lákají k procházkám, či jízdám na koni. Hlavním informačním střediskem oblasti je město Pascasseroli, kde Vám poradí, kam vyrazit „horolezit“, kam vyjdete pěšky nebo kde si nejlépe odpočinete při projížďce na poníkovi. Tento park byl otevřen roku 1922 a patří k nejvýznamnějším v Evropě

Sopky a vulkanické ostrovy

Itálie je jediná země pevninské Evropy, která má hned několik činných sopek. Jsou to Vesuv , Etna a sopky na Liparských ostrovech.

Vesuv

Vesuv leží asi 20 km severně od Neapole. Tyčí se do výšky 1281m. První známá erupce spojená se zemětřesením byla v r. 62. Nejznámější výbuch je z r. 79. Je prvním výbuchem sopky, který byl detailně popsaný, pohřbil hned 3 města. Herculaneum, kde pod 23 m popela bylo pohřbeno 5000 obyvatel, dnes je obklopen moderním městem Ercolanem. Pompeje byly skryty sedmi metrovou vrstvou popela a našlo zde smrt kolem 3360 lidí. Stabii je třetím zasypaným městem. Dříve se myslelo, že oběti se pomalu udusily, ale podle nejnovějších poznatků zahynuly okamžitě, když je zasáhla vlna horkého vzduchu.

Další významné erupce byly v letech 1631 (3000 mrtvých), 1794 (zpustošena osada Torre del Greco) a 1944, která výrazně změnila profil kráteru. Od té doby je sopečná činnost jen nepatrná. Vesuv je zkoumán. Kdyby vybuchl dnes, postihlo by to 3 miliony lidí. V prvních 15 minutách by byla zničena oblast 7 km kolem Vesuvu, což představuje 1 mil. lidí, kteří tu žijí a pracují.

Etna

Etna leží na jihovýchodě Sicílie . Její výška je 3350 m a kromě hlavního kráteru má ještě asi 200 menších. Patří k nejvyšším, nejstarším a také nejatraktivnějším sopkám. Její jméno pochází ze starořeckého „já hořím“. Podle řecké mytologie měl v kráteru svou dílnu bůh Hefaistos a pod ní ukrytý obr Tyfón vyvolával zemětřesení, když se převracel. Také má být sídlem jednookých kyklopů.

Za posledních 30 let zde došlo k erupcím v průměru každé tři roky a trvaly od 5 dnů až po více než rok. K nejničivějším erupcím došlo v minulosti v letech 1669, kdy láva zpustošila Katánii, dále v r. 1971 byla výbuchem zničena povrchová lanovka a r. 1983 bylo nutné se pokoušet odvrátit proud žhavého magmatu pomocí řízených explozí. Při poslední erupci v roce 1993 ohrozil proud lávy vesnici Zafferana. K zatím poslední aktivitě sopky došlo na přelomu let 1997 a 1998. Dnes sopka láká k výstupům.

Liparské ostrovy

Liparské ostrovy leží u severovýchodního pobřeží Sicílie . Souostroví se říká Liparské podle největšího ostrova nebo Eolské podle řeckého boha větrů Aiola. Ostrovy dříve sloužily jako trestanecké kolonie. Od 70. let jsou jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí jižní Itálie a turistika se tam stala hlavním zdrojem příjmů. Zajímavostí je pitná voda, která se dováží cisternami ze Sicilie nebo se chytá dešťová voda do sudů a nádrží.

Souostroví se skládá ze 7 hlavních a množství velmi malých ostrůvků. Jsou to Lipari, Vulcano, Stromboli, Panarea, Salina, Alicudi a Filicudi. Největší Lipari je nejobydlenější a je administrativním centrem ostrovů. Vulcano má uhasínající sopečný kužel, který je vysoký 391 m. Poslední erupce byla v r. 1890 a od té doby z něj pouze unikají páry. Výstup ke kráteru pokrytému sírou trvá asi 1 hodinu. Dá se dokola obejít a je z něj výhled na ostatní ostrovy a při dobrém počasí až na Etnu .

Turistickou atrakcí se stalo zatím zdarma přístupné bahenní jezírko. Obsahuje stojatou kalnou vodu se sirným bahnem. Má desinfekční účinky, a proto je koupel hygienicky nezávadná i při větším počtu lidí. Síra proniká pod kůži a působí léčebně. V noci je pozorovatelné bublání, čímž se voda sterilizuje.

Stromboli

Stromboli je nejaktivnější sopka Evropy, má 924 m. Na plošině ve výšce 918 m se dají pozorovat pravidelné sopečné fontány, které tryskají do mnoha desítek metrů zhruba po čtvrthodině. Pořádají se tu noční výstupy (s průvodcem).

Ostatní sopky

Panarea má 420 m. Salina má 6 vyhaslých kráterů, nejvyšší má 962m. Je politicky nezávislá. Má 3 individuální města Santa Marina di Salina, Malfa, a Leni. Na Alicudi jsou nádherné pláže. A Filicudi nabízí tři vyhaslé krátery a vykopávky.

Mt. Camicia - Gran Sasso (nahrál: Monika Raabová)
Mt. Camicia - Gran Sasso

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA


Články odjinud