A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Itálie - Průvodce

V této kapitole je dobré předem znovu zopakovat, že každá část Itálie je něčím známá, něčím vyjímečná. Podle toho také nakupujeme. Módní oblečení a výprodeje, Trhy, Jídlo, které si přivezete domů, Olivový olej, Víno a alkohol, Něco do domácnosti, Šperky, Pouliční krámky s „poklady“, Poutní suvenýry

Módní oblečení a výprodeje

Stojí za zmínku, že Italové dávají přednost značkovému oblečení a obuvi. Zboží musí mít značku, pokud možno známějšího italského výrobce, pak si jej koupí. Přitom ceny v těchto značkových obchodech jsou srovnatelné s našimi cenami zboží, které naleznete ve velkých nákupních centrech na okrajích větších měst. Italové rádi využívají výprodeje v těchto značkových obchodech. V každém malém městečku je těchto malých krámků hned několik, je to samozřejmost. Zejména v období výprodeje si můžete koupit cenově velmi přijatelné módní zboží. Stále více se i na malých městech v turistických oblastech objevují prodejny značkové módy pro mladé, která je oblíbená i u nás.

Trhy

Ve větších městech jsou obchodní domy s levnou módou a v menších městečkách se konají každý týden v určený den trhy, kde koupíte levněji kvalitní i méně kvalitní oblečení či obuv.

Tyto trhy doporučujeme navštívit. Trhovci mají totiž svá stálá místa, na která jezdí. Vždy jednou týdně se objeví v určitém městečku či vesnici. Místní obyvatelé, ale stále častěji i turisté, zde mohou najít pravé poklady. Od již zmiňovaného oblečení a obuvi až po domácí potřeby, hračky, galanterii, metráž, prádlo, ale i starožitnosti.

Jídlo, které si přivezete domů

Dají se zde nakoupit i domácí těstoviny, zavařené a naložené lilky, houby, artyčoky, olivy a další oblíbená zelenina. Zpravidla se nakládá s kořením do olivového oleje. Stejně tak se nakládají i mořské plody – frutti di mare. Obojí je velmi chutné a když si přivezete domů něco na ochutnání, případně jako dárek, neprohloupíte.

Vraťme se k domácím těstovinám. Jsou čerstvé, většinou k okamžité spotřebě, je dobré je hned uvařit. Jsou výborné jako hlavní jídlo. Sušené můžete přivézt také domů, ale moc dlouho je neskladujte.

Výborným dárkem je také koření. Směsi koření, které najdete především na tržištích, jsou různé, podle kraje, kde se nacházíte – tedy charakteristické pro specifickou kuchyni dané oblasti.

Netypická pro naši kuchyni jsou sušená rajčata – pomodori secci, která jsou k dostání také většinou na tržištích za velmi dobrou cenu. U nás k dostání většinou nejsou a pokud ano, tak v dražších lahůdkářstvích. Sušená rajčata jsou výborná k masu, do salátů, naložená v olivovém oleji, apod.

Olivový olej

Zejména pokud jedete do Itálie autem, přivezte si místní panenský olivový olej. Ten se dá samozřejmě koupit i u nás, ale uvidíte, že ten „jejich“ je chutnější, plnější, prostě lepší. Prodává se v krásných lahvích, vhodný jako dárek, pro domácí spotřebu je cenově výhodnější koupit si olej v plechovce tří nebo pětilitrové. Olej koupíte v každém supermarketu i na tržišti.

Víno a alkohol

Stejně tak víno, pokud jedete autem, kupte si víno z oblasti, kde se nacházíte, domů. Až budete vzpomínat na krásnou dovolenou při prohlížení fotografií, vrátí Vás zpátky do Itálie. (pár slov o italském víně )

Totéž platí i o místních likérech. V supermarketech objevíte grappu, pálenku z vína, je výborná. Je to typická italská pálenka, Češi mají slivovici, Italové grappu.

Téměř v celé Itálii můžete koupit citrónový likér – lemoncino. V Kalábrii pak likér vyrobený z lékořice – ligurzia.

Něco do domácnosti

Jako suvenýr se dá koupit i typický italský hliníkový kávovar (viz Italská káva ) nebo například sklenice na digestivo – likér po jídle, což je výše zmiňované lemoncino, které musí být vychlazeno v mrazáku. Skleničky jsou vybroušeny tak, aby byly matné, mají ouško na držení, a když do nich nalijete vychlazený likér, krásně se orosí a zprůhlední. V horkém létě je to lahůdka a také estetický zážitek.

Tyto skleničky i kávovar můžete koupit v obchodech s domácími potřebami, ale levněji také na výše zmiňovaných trzích.

Na trzích koupíte také místní keramiku, která se Vám může nebo nemusí líbit, sošky z mramoru nebo jiného kamene, bižuterii.

Šperky

V každém malém městečku je několik obchůdků se šperky, které jsou typické pro Itálii. Většinou jsou to šperky stříbrné v kombinaci s drahými kameny, případně vyrobené pouze z drahých kamenů a perel.

Doporučujeme nakupovat je v kamenných obchodech, nikoli na tržištích nebo ve volném prodeji na chodníku. To mohou být napodobeniny drahých kamenů a perel vydávány za pravé.

Pouliční krámky s "poklady"

Pravým rájem pro turistu je večerní procházka po nejbližším městečku, či jeho části. Když se setmí, začínají se odkudsi doslova rojit černoši a Indové, kteří na chodníku rozkládají provizorní krámky, kde nabízejí své zboží. Koupit zde můžete napodobeniny značkových slunečních brýlí, hodinek, stříbrné šperky, bavlněné oblečení, plážové osušky, dřevěné sošky, bubínky, drahé kameny, perly, obuv, kabelky, apod.

Je potřeba si dát pozor i na padělky stříbrných šperků a drahých kamenů, jinak je to zboží velmi originální, a kdo má rád tzv. ethno zboží, které zažívá v poslední době i v Čechách takový boom, přijde si na své.

Dobrá zpráva: Zde můžete nakupovat libovolně dlouho a smlouvat podle libosti.

Může se ale stát, že kolem projde policejní hlídka a prodejce velmi rychle i se svým zbožím zmizí.

Tito prodavači často procházejí také nejnavštěvovanější pláže během odpoledne a nabízejí své zboží přímo na pláži.

Poutní suvenýry

Pokud jste věřící a potrpíte si na předměty, které Vám připomenou poutní místa, zjevení svatých, růžence, obrázky, přijdete si na své. Italové mají svého Otce Pia – Padre Pio, který žil v minulém století v San Giovanni Rotondo na poloostrově Gargano, kde konal zázraky. Upomínkové předměty s obrazem tohoto významného světce najdete prakticky všude po celé zemi. Ať už jsou to hrnečky, svíčky, obrázky a další předměty.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA


Články odjinud