A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Itálie - Průvodce

V Itálii je také silný kult současné kultury. Ať už se jedná o světoznámé módní značky, nebo o kinematografii. Italští režiséři, Módní návrhářství Itálie, Automobily Itálie, Lodě, letadla, skútry…, Další průmysl

Italští režiséři

Federico Fellini Giuseppe de Santis Piere Paolo Pasolini Roberto Rossellini Sergio Leone Vittorio de Sica

Federico Fellini (1920 -- 1993)

Rodák z Rimini se později přestěhoval do Florencie, kde se živil jako karikaturista a ilustrátor. Ve Florincii vznikaly pro časopis 420 příběhy Gordona Flashe. Roku 1939 odešel do Říma, kde žil až do své smrti. S několika přáteli si otevřeli ,,Funny Face Shop“, kde kreslil karikatury amerických vojáků při osvobozování Říma americkými vojsky. V Římě se seznámil se svou ženou Giuliettou Masini, která se stala spolu s Marcello Mastriannim dvorními aktéry jeho filmů. Často se inspiroval vzpomínkami na dětství strávené v Rimini. Jmenujme alespoń nekterá jeho díla: Darmošlapové (1953), Sladký život – označován za vrcholné dílo (1960), 8 a půl, Satyricon (1963), Amarcord (1973), posledním se stal Hlas měsíce (1990).

Giuseppe de Santis (1917-1997)

Je dalším představitelem italského neorealismu. Je autorem šesti filmů - Není míru pod olivami, Řím v 11 hodin, Lidé a vlci, Šli na východ, Dny lásky a Garsoniéra

Piere Paolo Pasolini (1922-1975)

I když se narodil ve fašisticky smýšlející rodině, vyjadřoval protest k stávajícím poměrům jak příklonem k antifašistickému odboji a komunistické straně, tak roztržkou s otcem a veřejným manifestováním své homosexuální orientace. Spolupracoval na filmových scénářích (s Fellinim, Bertoluccim) a na počátku 60. let sám režijně debutoval.

Hned svými prvními filmy (zvláště pak pojetím Ježíše jako mluvčího utlačované chudiny ve filmu Evangelium sv. Matouše) se zařadil mezi nejvýznačnější filmaře, i když ho neustále provázely skandály pro názorové buřičství a nezákonné sexuální aktivity. Když počátkem 70. let začal natáčet „trilogii života“ podle klasických, eroticky laděných literárních předloh (Dekameron, Povídky canterburské, Kytice z Tisíce a jedné noci), vysloužil si obvinění z pornografie. Jeho poslední snímek Salo aneb 120 dnů Sodomy pak narazil na odmítnutí nejen pro vypjatost sexuálně motivovaných krutostí, ale též pro pojetí fašismu jako zvrhlosti mocenské i sexuální.

Roberto Rossellini (1906-1977)

Režisér filmů s válečnou a sociální tématikou byl představitelem italského filmového neorealismu. Je autorem filmů Řím, otevřené měst, Láska,Německo v roce nultém, Evropa \'51, Generál della Rovere a Byla noc v Římě.

Sergio Leone (1929-1989)

Režisér proklatě nízko zavěšených koltů. Narodil se do filmové rodiny, jeho otec byl režisér a matka herečka. Proslavil se filmováním ,,spaghetti westernů“. Režisérsky se podílel pouze na dvanácti filmech, ovšem jen málokterý režisér by se mohl chlubit celosvětovým uznáním za každý ze svých snímků. Hodný, zlý a ošklivý, Pro hrst dolarů, Tenkrát na západě, Moje jméno je Nikdo, ale také Poslední dny Pompejí a Sodoma a Gomora. Právě Pro hrst dolarů (1964) se stal přelomovým filmem pro Clinta Eastwooda, modela z televizních reklam, který vystartoval na unikátní dráhu hollywoodského drsňáka - kovboje. Leone pomohl ke slávě také skladateli Ennio Morriconeovi, který byl velkou inspirací pro další vývoj filmové hudby.

Posledním filmem se stal film Tenkrát v Americe, kterým se přemístil do mafiánského prostředí New Yorku 30. až 60. let 20. století. Čtyřhodinová sága, v níž ztvárnil hlavní roli mafiána Robert de Niro, šla ovšem do distribuce v brutálně sestříhané verzi. Jde o Leoneho jednoznačně nejnásilnější film. Při slavnostním uvedení v Cannes dokonce film vypískaly ženské divačky v sále. Sergio Leone se narodil v Itálii, za domov ale přijal Divoký západ Spojených států. Byl režisérem, který věděl o westernu víc, než kterýkoli americký režisér.

Vittorio de Sica (1901--1974)

Už od třicátých let patřil k nejúspěšnějším italským hercům, stal se protagonistou mnoha melodramat i komedií, které neusilovaly o nic jiného než diváka pobavit či dojmout. Jen výjimečně (např. v Generálu Della Rovere, 1959) se dostal k závažné dramatické roli. Zato jeho režijní tvorba ostře kontrastovala s tímto idylickým zaměřením, díky ní je De Sica počítán mezi zakladatele italského neorealismu, k němuž přispěl několika důležitými díly, hlavně Zloději kol (1948). Ve filmu Horalka ztvárnila hlavní roli Sophia Loren. Spolupracoval na několika filmech s Cesare Zavattinim (Zloději kol, Boccacio ´70).

Módní návrhářství Itálie

Italové kladou velký důraz na design a vytvářejí tvarově i užitkově dokonalé výrobky. Smysl pro krásu i účelnost je očividný zejména na jejich autech a v odívání. Módní domy v Římě, Florencii, Miláně a Benátkách konkurují Paříži, světově proslulé jsou italských boty.

Přední italští návrháři šatí většinu světových celebrit. „Obyčejní“ lidé asi doma kostým s nášivkou Giorgio Armani, Gianni Versace, Donatella Versace, Dolce&Gabbana, Gucci, Valentino, Gian Franco Ferré, Cerrutti či Bulgari rozhodně nemají.

Naopak italské oblečení značek Terranova, Diesel či Benetton je stále vysoké kvality, ale už všeobecně oblíbené. Benetton reklamní kampaní fotografa Toscanihi „barevná kampaň“ United Colors of Benetton. Varese je pro změnu značka italské obuvi. Italské sportovní potřeby jsou také módním doplňkem, věhlasné Fila, Diadora, San Marco, Sergio Tachini, Nordica, Lange a Koflach se zajisté nenosí pouze do tělocičny.

Automobily Itálie

V okolí Milána a Turína je řada továren vyrábějících motorová vozidla. Italští inženýři a návrháři vyvinuli automobily patřící k nejlepším v Evropě v designu, provedení a nákladech na provoz.
Automobilový průmysl reprezentuje hlavně firma FIAT (Torino), která vyrábí 4/5 aut. Z ostatních středisek: Milano (firma Alfa Romeo), Neapol (Alfa Sud), dále jsou známé firmy Ferrari, Lancia, Maseratti. Nákladní automobily vyrábí západoevropské Iveco.

Lodě, letadla, skútry...

V Janově jsou loděnice Voltri, další jsou v Livornu, Neapoli a Tarantu. Itálie vyrábí i letadla, motocykly a skútry (firmy Cagiva, Aprilia, Ducati, MV Agusta), a kola.

Další průmysl

Důležitým odvětvím je i elektrotechnika a kancelářská technika firmy Olivetti v městě Ivrea (severně od Torina), spotřební elektroniku (pračky, myčky, ledničky) vyrábějí firmy Zanussi, Candy, Dé Longhi, Ardo. V chemickém průmyslu je na prvním místě petrochemie rozmístěná v přístavech (monopoly ENI, AGIP) Janov, Terst a Brindisi. Základní chemie je oborem firem Montedison, Snia Viscosa - Milano, Torino, kaučuk se vyrábí v Ravenně, v Milanu sídlí gumárenský koncern Pirelli.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA


Články odjinud