A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Itálie - Průvodce

V Kalábrii najdeme ještě hodně letovisek a krás. Tady vám předkládám některé z nich. Catanzaro, Crotone, Capo Colona, Capo Vaticano, Scilla, Soverato, Squillace, Tropea, Vibo Valenta, Villa S. Giovanni, Zambrone

Catanzaro

Catanzaro je od roku 1971 hlavním městem Kalábrie. Je to město v horách, strmé svahy kopců jsou zastavěny nově, starých architektonických památek ve městě mnoho nenajdete. Zajímavé a fascinující je propojení jednotlivých „kopců“ formou tunelů a přemostění. Město má turistům rozhodně co nabídnout. Město má evropskou úroveň, pokud se týče počtu aut na cestách. Pravdou je, že pokud se chcete dostat autem z centra města, které se nachází na nejvyšším z kopců, do přímořské části Catanzara – Catanzaro marina, jedete pomalu v zácpě bezmála hodinu. Místní obyvatelé neprotestují, zdá se, že si na tuto situaci již zvykli.

Crotone

Město Crotone má velmi bohatou historii. Byl založen Řeky v 8. století před naším letopočtem, stal se jedním z nejbohatších řeckých měst a po dlouhou dobu svého života zde žil Pythagoras, který si zde založil tajnou školu. Neměli ho tady prý příliš v lásce, protože údajně obyvatelé města žili nemravným způsobem života, který Pythagoras kritizoval a odsuzoval. Nicméně když dnes vjíždíte do Crotone, tak Vás nemůže neoslovit velký nápis:

Vítejte v Crotone, Pythagorově městě!

Jsou a byly zde údajně nejkrásnější ženy. Obyvatelé Crotone neustále vedli spory s obyvateli dalšího významného města řeckého původu – Sybaris .

V okolí města se těží červený kámen, což dodává celému městu, které stojí na pobřeží moře, velmi zvláštní nádech.

Capo Colona

Východně od Crotone se nachází Capo Colona. Zde se dochovaly zbytky antického chrámu bohyně Héry. Nedotčen zůstal pouze jeden ze dvou dórských sloupů.

Za zmínku stojí oblast Ciró, kde se pěstuje starořecká odrůda vína. Je to silné červené víno neobvyklé chuti.

Capo Vaticano

Oblast okolí Tropey, včetně oblasti Capo Vaticano, patří k nejkrásnějším v Kalábrii. Je zde nádherná příroda, krásné písčité pláže, skály. Máte-li možnost, zastavte se na různých místech na pobřeží v této oblasti, stojí to za to.

V této oblasti ale počítejte také s nejvyššími cenami za ubytování v celé Kalábri i.

Scilla

Městečko Scilla má bohatou historii spjatou s řeckou mytologií, krásné pláže, výhled na moře a na velmi blízkou Sicílii . V jeskyni nad mořem zde žila podle Odyssea bájná příšera Skylla. Na protějším pobřeží Sicílie pak Charybda, která vypila moře a spolkla i námořníky. Takže pro mořeplavce bylo velmi těžké a takřka nemožné proplout Messinskou úžinou.

Dnes láká Scilla turisty především čistým mořem a plážemi, možnostmi potápění a malebným centrem městečka, přes které vede železniční trať a pobřežní komunikace. Vysoké hory, které se tyčí přímo nad Scillou, původně rybářskou vesničkou, atmosféru dokreslují.

Soverato

No pobřeží Jónského moře a na úpatí pohoří Aspromonte se rozkládá městečko Soverato.

V této oblasti je několik turistických středisek, která jsou situována přímo na pobřeží a v jejich bezprostředním okolí se nacházejí historické památky, většinou pozůstatky a archeologické nálezy z doby řeckého osídlení.

Okolí Soverata, to jsou především dlouhé čisté a poloprázdné pláže, bílý písek a čisté moře.

Samo městečko je rozlehlejší, část se nachází přímo u moře, ve starší čtvrti pak je pobřežní promenáda, ulice s obchůdky a supermarkety. I tady můžete mít pocit, že čas je něco, čeho máme nějak víc, než jsme zvyklí. V Soveratu nalezneme každý večer tržiště a město se také může pochlubit bohatým nočním životem.

Squillace

Squillace je městečko v horách, nedaleko pobřeží. Je to středověké město. Původně řecký Skylletion, který údajně založil Odysseus, později římské Scolacium, se nachází u moře nedaleko Squillace. Zde jsou vlastně jen vykopávky tohoto antického města, zbytky antického divadla,a v jedné z budov jsou vystaveny sochy, které byly součástí již zbořeného fóra.

Tato oblast je podle Homéra bájná říše Fajáků z Odyssey.

Projděte si starobylé městečko v horách, zastavte se u vykopávek a pak se v blízkosti vykoupejte na nekonečně dlouhé pláži s bílým pískem, která je součástí nádherného zálivu, který se nazývá Squillace. V tomto zálivu se nachází řada prázdninových středisek – např. Copanello, Botricello a Isca Marina, vyhledávaná právě pro svou klidnou polohu v tomto zálivu.

Tropea

Tropea je starobylé městečko na skále těsně nad mořem. Dominantu tvoří poutní kostel Panny Marie, který je na malém skalnatém ostrůvku. Z městečka je nádherný výhled na moře a na hory, jsou zde starobylé paláce a domy. Přímo pod historickým centrem městečka je nádherná pláž s bílým pískem, je přímo proti ostrůvku kostela Panny Marie. Koupání zde má neobyčejnou atmosféru. Nezapomenete na západ slunce, který můžete pozorovat z Tropey přes ostrůvek Panny Marie. Turisté jsou zde ubytováni zpravidla přímo v historickém centru městečka. Místní obyvatelé jsou pyšní na svou specialitu – vyhledávanou červenou cibuli, která se zde pěstuje, a je skutečně velmi lahodná.

Vibo Valenta

Dále na jih můžeme odbočit z dálnice a navštívit městečko Vibo Valentia. Je v horách, vzniklo v 7. století př.n.l. jako starořecká osada. Jsou zde četné archeologické nálezy z této doby, zbytky starého řeckého městského opevnění. Řekové kolonizovali tuto oblast stejně tak jako velkou část jižní Itálie, vytvářeli tak postupně území „Velkého Řecka“. Díky této kolonizaci dochází na jihu Itálie k rozvoji zemědělství, řemesel a obchodu. Období antického Řecka nám na území Kalábrie zanechalo nesmírné množství památek, ze kterých se dovídáme informace o životě tehdejší civilizace, kterou si později podmanili Římané, a jejíž kulturu z velké části přejali.

Vibo Valentia je také přístavem, pod horami u moře najdete jachtařský přístav.

Villa S. Giovanni

Přes Messinskou úžinu Vás na Sicílii dopraví trajekty z Villa S. Giovanni. Jinak město samo o sobě turistům mnoho nenabízí.

Zambrone

Zambrone je významné turistické středisko. Nachází se na pobřeží poblíž městečka Tropea, jsou zde pláže s bílým jemným pískem a aquapark.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA


Články odjinud