A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Itálie - Průvodce

Je mnoho způsobů, jak se do Itálie a po Itálii přepravovat, a to především proto, že je nám středoevropanům tak blízko. Letecká doprava a letiště, Autobusy, Vlastní automobil, Silniční pravidla, Vlaky

Letecky

Dnes patří tato možnost zcela určitě k nejrychlejšímu a mnohdy i nejlevnějšímu způsobu!! Letecké společnosti tzv. Low-cost nabízí výhodné zpáteční letenky několikrát do roka do hlavních italských měst. Letět můžete z Prahy, Bratislavy či Vídně do Benátek , Milána , Turína , Pisy, Říma , Neapole a dokonce i do známého severského přímořského letoviska Rimini nebo Catanie na Sicilii. Zpáteční letenka Vás vyjde už od 50 EUR i s letištními poplatky, a to je u jižněji položených měst pouze poloviční cena, kterou byste zaplatili za autobus.

Chce to jen nějakou dobu pozorovat ceny letenek a vyčkat až low-cost společnosti strategicky prodávají část sedadel za opravdu pár kaček. Vyplatí se to!

Nejdůležitější italská letiště

Řím-Fiumicino (FCO) je vzdálené 26 kilometrů jihozápadně od Říma. Z letiště do centra se dostanete přímým vlakovým spojením nebo autobusovou linkou, která jezdí každých 15-30 minut. Využít je možné i taxíky, ale jedná se samozřejmě o mnohonásobně dražší variantu.

Řím-Ciampino (CIA) je vzdálené 32 kilometrů od metropole . Hned před východem z letiště je zastávka autobusu, kterým se dostanete - buď na stanici metra, odkud se dopravíte do centra nebo Vás autobus odveze na vlakové nádraží Ciampino odkud každých 30 minut jede vlak na hlavní nádraží v centru Říma – Roma Termini.

Bologna-G. Marconi (BLG) se nachází 6 kilometrů severozápadně od centra města kam se dopravíte přímými autobusy či taxíky.

Letiště Janov-Cristoforo Colombo, Sestri (GOA) leží 6 kilometrů západně od města. Do centra se dopravíte rychle a jednoduše autobusy či taxíky

Letiště Milán-Malpensa (MPX) se nachází 45 kilometrů severozápadně od města. Doprava do centra je zajištěna autobusem.

Milán-Linate (LIN) leží pouze 10 kilometrů východně od města. Do cetra Milána jezdí pravidelná autobusová linka.

Neapol-Capodichino (NAP), 7 kilometrů severně od města.

Letiště Citta di Torino (TRN) se rozkládá 16 kilometrů severozápadně od Turína .

Letiště Marka Pola (VCE) v Benátkách je přibližně 10 kilometrů od města. Vždy je doprava do center měst zajištěna pravidelnými autobusovými linkami, zastávka je zpravidla hned před východem z budovy.

Autobusy

Většina cestovních kanceláří zajišťuje letní pobyty v Itálii s dopravou autobusem. Do severských středisek je cesta pohodlná, ale při návštěvě jihu strávíte v autobuse okolo 24h, tak je třeba s tím počítat při výběru lokality. Samozřejmě do Itálie jezdí i autobusové společnosti a můžete se tak vypravit na vlastní pěst, v tomto případě ale doporučujeme porovnat ceny autobusů s letenkami, mnohdy jsou stejné nebo to letecky vyjde dokonce levněji. Cesta autobusem do Říma dnes stojí přibližně 3000Kč.

Doporučujeme využít dopravu autobusem v rámci cestování po Itálii. Vlaky jsou sice velice pohodlné a rychlé, ale často o dost dražší než autobusy. Do některých menších měst samozřejmě železniční síť vůbec nevede. Na autobusy je nejlepší se informovat na autobusovém nádraží příslušného města nebo informacích, kde Vám vždy ochotně poradí a dopravu doporučí.

Nutno podotknout, že je to vždy dobrodružství. Jízdní řád prakticky neexistuje. Jízdenky se nekupují v autobuse, ale na zastávce Vám ochotně místní lidé rádi poradí, kde si jízdenku zakoupit. Pokud počkáte, autobus určitě přijede. Odměnou za trpělivost Vám bude nevšední zážitek, který Vám žádná cestovní kancelář svými fakultativními výlety s průvodcem a okružními jízdami nevynahradí.

Vlastní automobil

Chcete-li jet do Itálie vlastním automobilem nebo si jej v Itálii půjčit na výlety na vlastní pěst, stačí Vám náš český řidičský průkaz, ten mezinárodní není v Itálii vyžadován (v rámci Evropy byste jej potřebovali pouze v Albánii, Řecku a Turecku).

Samozřejmě nezapomeňte technický průkaz od vozu a zelenou kartu.

V Itálii se setkáte se skvělou silniční sítí. Můžete využít širokých autostrád, které Itálii protínají od severu až úplně na jih, a tak zvládnete cestu o mnoho hodin rychleji. O dálniční známku se bát nemusíte, v Itálii se na dálnicích platí formou mýtného vždy za úsek, který jste právě projeli. Některé části jsou zcela zdarma, platí to zvláště o jihu země, v Kalábrii , kde se s vybíráním mýtného nesetkáte.

Přibližně můžeme říci, že 100 km jízdy po dálnici stojí 5 €. Neplacené úseky najdeme tedy v Kampánii a Kalábrii , v celém úseku od Salerna po Reggio di Calabria.

Více o italských dálnicích a výši poplatků si můžete zjistit na italských stránkách.

Pokud se placení mýtného na dálnicích chcete vyhnout, doporučujeme jezdit po okresních cestách, které sice nikdy nevedou přímo, dostanete se jimi ale do různých zákoutí a Itálii si tak více užijete.

Vlastní auto je nejlepším dopravním prostředkem pro poznávací cesty, kdy si sami vytvoříte trasu, doporučujeme využít internetové plánovače tras, kde se Vám zobrazují kilometrové vzdálenosti a na některých i dálniční poplatky (http://www.viamichelin.com). Už za týden tak můžete z Itálie vytěžit maximum. Objevovat neobjevené pláže, vidět život místních a hlavně zastavovat tam, kde se Vám opravdu zalíbí.

Silniční pravidla

*Maximální rychlosti*

Autostrada (dálnice) 130 km/h s karavanem či přívěsem 100 km/h
silnice pro motorová vozidla 110 km/h 90 km/h
silnice druhé třídy 90 km/h 80 km/h
v obci 50 km/h 50 km/h

Policie toleruje 0,8 promile alkoholu v krvi. Je potřeba používat bezpečnostní pásy na všech sedadlech, každý automobil musí mít výstražný trojúhelník. Je povinné rozsvítit světla při průjezdu tunelem. Je zakázáno používat mobilní telefon za jízdy, pokud řidič nemá hands free sadu. V oblasti Val d´Aosta se v zimě musí používat sněhové řetězy.

Vlaky

Italské vlaky jsou velmi rychlé a pohodlné. Trasa z Říma do Bari, dlouhá okolo 500km trvá něco málo přes 4h. V Itálii je hustá železniční síť, takže se vlakem dostanete téměř kamkoliv. Oproti autobusové dopravě je ale ta železniční o něco dražší. Je možné využít různých slev pro skupiny, osoby starší 60-ti let nebo mladší 26-ti let. Bližší informace naleznete na webových stránkách Trenitalia.

 (nahrál: Zbyněk)

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA


Články odjinud