A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Itálie - Neapol - Průvodce

Vidět Neapol a zemřít. Neapol je město jedinečných krás, kde ještě i dnes můžete pocítit a pozorovat něco ze starověké a středověké podoby světa. Historie, Poloha města, okolní ostrovy, Atmosféra a památky, Výlety do okolí

Neapol, více než milionové město, ležící v neapolském zálivu, je hlavní město oblasti Kampánie (Campania), představuje důležité centrum obchodu a průmyslu. Sídlí zde univerzita a naleznete zde důležitý přístav. Představuje jednu z nejdůležitějších (a nejatraktivnějších) turistických destinací celé Itálie.

Historie

Pověst říká, že řecká osada vznikla na území dnešní Neapole již v polovině tisíciletí před Kristem. Jmenovala se Neápolis (nové město). Z osady se brzy stalo bohaté a důležité centrum. Ve 4. století je ovládli Římané a začlenili ho do své říše. Roku 79 po Kristu bylo město částečně poškozeno výbuchem Vesuvu. Po konci římské říše trpělo město mnoha nájezdy Vizigótů, Vandalů, Ostrogótů a dalších. Dále oblast prožívala již jen rozkvět.

Vzniklo zde království Neapolsko-sicilské s Neapolí jako hlavním městem. Stavební rozkvět dovedl město do velké krásy a bohatství. Během staletí se zde vystřídaly mnohé panovnické rody. Například Habsburkové, španělští Bourboni a další. Roku 1860 obsadily město Garibaldiho jednotky a připojily ho k vznikajícímu Italskému království, později republice.

Poloha města, okolní ostrovy

Město Neapol je nejenom samo překrásné, navíc ještě leží v krásné krajině na břehu moře v nádherném Neapolském zálivu, kde naleznete další atraktivní místa, jako jsou tři slavné ostrovy: Procida , Ischia a Capri . Navíc vám Neapol nejlépe poslouží jako výchozí bod pro výlety do okolí.

Atmosféra a památky

Jaká je Neapol jako město celkově? Krásná, rozhodně stojí za vidění. Na její návštěvu si pokud možno vyhraďte více než dva dny.
Turisticky zajímavá část města by se dala rozdělit do třech částí: samotné centrum, severovýchodní část a dále jihozápadní část.

Neapol je skvělé místo pro milovníky nejen architektury, umění, historie a kultury. Její krásná poloha u moře a její jedinečná atmosféra ji předurčuje k romantickým procházkám, objevování jedinečností, které vidí každý návštěvník jen sám pro sebe.

Stověžatá Neapol Významné ulice, uličky a dech orientu Hrad Castel Nuovo Divadlo Teatro San Carlo Gallerie Umberto I. Španělská čtvrť Archeologické muzeum Neapolské hrady

Stověžatá Neapol

V centru patří mezi nejdůležitější památky především několik veledůležitých kostelů. Neapoli se také přezdívá město kopulí. Na prvním místě jmenujme Dóm San Gennaro, což je velká třílodní bazilika se spoustou hýřivé výzdoby s několika kaplemi, které každého oslní. Navíc přilehlá ulice (Via duomo) je skutečně rušná ulice centra, kde můžete pozorovat ruch a kolorit místního života.

Významné ulice, uličky a dech orientu

Nedaleko se rozprostírá zajímavá ulice Via Tribunali, z obou stran ji lemují veliké paláce a historické domy. Také tato ulice je naplněna kypícím životem.

Další z nejdůležitějších ulic města je souběžná s Via Tribunali a jmenuje se Via s. Biagio dei Librai. I zde naleznete několik krásných kostelů, paláců a náměstí (obzvláště lze doporučit Piazzetta Nilo). Najdete tu spousty kavárniček a stánků se zmrzlinou.

Nejzvláštnější kostel v této ulici, Gesú Nuovo, patřil jezuitům a poznáte ho podle zvláštního průčelí poskládaného z jednotlivých velkých kamenů. Vnitřní výzdoba překvapí a zaskočí bohatostí a marnotratností. Je skutečně přebohatá. Hned naproti stojí gotický kostel Santa Chiara.

Ve starých uličkách i na velkých třídách se ukrývají ještě další krásné kostely a paláce. Můžete se procházet a bloudit celý den a objevíte krásnou atmosféru starého světa.

Ucítíte zde spíše orientální svět, než evropské velkoměsto.

V jihozápadní části města, u břehu moře, najdete několik neapolských hradů, královský palác a ještě několik přitažlivých uliček lákajících k procházce.

Hrad Castel Nuovo

Přímo na nábřeží se tyčí Castel Nuovo (nový hrad) s mohutnými kulatými věžemi a krásným vítězným obloukem z bílého mramoru. Naproti a okolo hradu se rozkládá plocha náměstí Piazza Municipio. Stojí zde radnice a kostel. Z náměstí a od Castel Nuovo si lze prohlédnout přístav, který obklopuje hrad z obou stran.

Divadlo Teatro San Carlo

Po Via San Carlo můžete přijít ke slavnému divadlu Teatro San Carlo, což je největší opera v Itálii, a dále na náměstí Piazza del Plebiscito, na kterém naleznete pěkný kostel San Francisco di Paola s velkými kolonádami. Naproti kostelu, na druhé straně náměstí, stojí královský palác (Palazza Reale), v němž sídlí Biblioteca Nazionale.

Gallerie Umberto I.

Nezapomeňte zajít do slavné Gallerie Umberto I., slavné skleněné pasáže z roku 1887, která dříve představovala centrum módy, jež však i dnes ukazuje zajímavou a výstavnou tvář.

Španělská čtvrť

Další velké lákadlo této části města je tak zvaná Španělská čtvrť (Quartieri Spagnoli). Část, ve které poznáte skutečného ducha města. Hustě zastavěná a obydlená oblast postavená na pravidelné síti uliček, kde se vysoko nad chodníky suší prádlo, láká.

Archeologické muzeum

Severovýchodní část oplývá bohatstvím architektonických pokladů. Zde naleznete vše od gotických, renesančních a barokních skvostů až po budovy z 19. století. V bývalých kasárnách tu sídlí Museo Archeologico Nazionale patřící mezi vůbec nejdůležitější muzea tohoto druhu na světě. Můžete si zde prohlédnout nekonečné poklady dochované z antiky a také vzácné nálezy z Pompejí a Herculanea.

Neapolské hrady

Neapol musí uchvátit každého milovníka hradů, protože ve městě je jich opravdu požehnaně. Hrad svatého Eliáše na vrcholu kopce Vomero, již zmíněný Castel Nuovo (Nový hrad), hrad Kapuánů a hrad Castel dell\'Ovo (hrad zlatého vejce – pojmenován podle legendy).

Výlety do okolí

Protože je Neapol největší a hlavní město oblasti, může sloužit jako základna pro výlety do okolí. Je důležité vědět, že veřejná doprava zahrnuje metro (Metropolitana), pozemní lanovky a městské autobusy, dále pak důležitou síť předměstských železnic 1) Ferrovia Cumana, 2) Ferrovia Circumflegrea, 3) Circumvesuviana, a dále ještě železniční spojení (Řím, sever Itálie), většinou z nádraží Napoli Centrale.

Další důležité spojení představují lodě a vznášedla na ostrovy Procida , Capri a Ischia . A potom také dálkové spoje do vzdálenějších přístavů (Palermo, Cagliari).

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud