A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Itálie - Cestopisy

Autonehoda v Itálii

V tomto nezvyklém cestopisu bych se chtěl se všemi podělit o mou nemilou zkušenost s dopravní nehodou v Itálii a nastínit, jak vše probíhalo. O tom, jak moc se vše lišilo oproti dopravní nehodě v ČR, si udělejte úsudek sami..

Autonehoda v Itálii

Bylo něco kolem 8hodiny v sobotu ráno a my v tu chvíli uháněli po dálnici kolem Rimini, když v tu chvíli přede mnou v nejrychlejším pruhu na místě zastavila dvě vozidla. Já jsem nedobrzdil a do jednoho z nich narazil zezadu. S hlavou v dlaních jsem vylezl z auta a nežli jsem se stačil rozkoukat a navléct reflexní vestu, už jsem slyšel v dáli houkačku italské policie. K mému překvapení se horkokrevní Italové (účastníci nehody) vůbec nepouštěli do nějakých komentářů, spíš soucitně koukali na naše beznadějné výrazy. Policie dorazila na místo asi do 5 min, doteď nevím jestli je někdo volal nebo jen byli v tu chvíli na blízku. Letmým pohledem zkontrolovali, jestli jsme všichni vpořádku a už nás důrazně žádali, ať se s vozidlem přemístíme za krajnici. Bohužel na autě to odnesl mimo jiné chladič, jehož celý obsah byl dávno na silnici. Nastartoval jsem a přejel za krajnici, kde začala krkolomná komunikace s policií a s účastníky nehody. Jeden z pánů v uniformě naštěstí uměl celkem obstojně anglicky, a tak nám vysvětlil, že musíme dostat vůz na první exit, který je necelý jeden kilometr. Když jsem mu ukazoval proražený chladič, briskně vytáhli lano a odtáhli nás na exit. Tam mi sdělili, že musím s učastníky nehody vyplnit formulář o nehodě a že na cestě už je odtahovka, kterou nám zavovali. Nasedli do svého služebního Volva a zmizeli..
Ukázalo se, že jazyková bariéra je vskutku veliká. Už jen domluvit se na tom, co je zelená karta, kde je číslo občanky apod. byl velký problém. Naštěstí jeden z italů uměl trochu anglicky a vše se dalo řešit. Mezi tím dorazila odtahovka, kterou jsme odmítli po poradě s českou asistenční službou, která nám zavolala smluvní odtah, který byl zdarma. Pán s odtahovkou chtěl řešit vše velmi rychle a snažil se nás natáhnout na korbu co nejříve, aby si vydělal za odtah svých 135eu, které po nás požadoval i za příjezd na místo. Nakonec naštvaný odjel po diskuzi s italskými spolubourači, kteří se nás laskavě zastali a vše mu italsky vysvětlili. Bohužel o to větší bylo naše překvapení, když po 10minutách přijela stejná odtahovka s tím samým ještě stále pěkně naštvaným řidičem. Odvezl nás do servisu, kam dorazili i všichni účastníci nehody, kde se vše dořešilo ohledně formulářů o nehodě. Následovala prohlídka servisním technikem, který se slovy.. „Aaaah, Fabia kapůůt“ odešel řešit své jiné povinnosti. Asi po hodince čekání, kdy se nic nedělo, jsme šli za servisákem, aby nám řekl co dál. Ačkoliv neuměl anglicky a byl již v tu dobu přes hodinu v práci přesčas, snažil se nám za pomocí google překladače pomoci. Rozhodli jsme se, že do Kalábrie odcestujeme jiným způsobem. Jako nejvhodnější a finančně nejlepší vyšla varianta zapůjčit automobil z půjčovny. Servisák nám našel adresu, sám do servisu zavolal, zjistil ceny a domluvili jsme se, že v pondělí zavoláme a řekne nám, za jakou cenu auto opraví a jakou dobu bude potřebovat na opravu. S celkem dobrým pocitem a ujištěním, že vůz by měl být do pátku v provozuschopném stavu, jsme odjížděli v 19h večer do naší destinace.
Do Ricadi jsme dorazili již bez úhony a do pondělka řešili naši situaci s pojišťovnou. V pondělí jsme za pomocí recepce našeho resortu a italské animátorky, která vše tlumočila do angličtiny tam i zpět, volali do servisu, kde nám bylo řečeno, že oprava vyjde na cca 4000eu a že doba opravy bude nějakých 14dní!! Pro nás další psychická rána už v tak náročném týdnu dovolené. Vzhledem k ceně vozu, která nedosahuje ani poloviny ceny opravy, jsme začali shánět co nejlevnější odtah do ČR, který „vyřešil“ naší zapeklitou situaci.

Na závěr pár řádek o tom, jakým způsobem probíhalo jednání s pojišťovnou.
Již servisák nám v opravně řekl, že auto opraví jen se souhlasem pojišťovny, takže po tom, co zjistí rozsah škody a vyčíslí cenu opravy, tak pojišťovna rozhodne, zda se auto opraví či nikoliv. K naší smůle byla cena tak vysoká, že pojišťovna nám sdělila, že tak drahou opravu by neproplatili, a proto nezbylo nic jiného, nežli sehnat odtah. Nyní je vše v řešení pojišťovny a odhadnutá cena opravy v ČR je 20 až 30 tis korun, kterou bude hradit havarijní pojistka.

Přeji všem cestovatelům, aby podobnou záležitost nemuseli nikdy řešit, a těm kterým se stane snad napomůžou tyto řádky k co nejlepšímu řešení situace.

další cestopisy
Fotoalba
Komentáře
16
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
ramona
15.04.2012 15:13 90.178.56.***
pojistit 

Dělala jsem překladatelku v několika případech a můžu vám říct,že to byl velmi nepříjemný boj ....a stálo to vždy moc peněz ...nepodcenujte pojištění ! :-@

Cyberpete 30.03.2011 21:56
 

Tak jsem zjistil, že jsou i možnosti krátkodobého havarijního pojištění. K případnému náhledu co se dá pořídit může pomoci následující odkaz (sice starší, ale jistě užitečný)

http://www.finance.cz/zpravy/finance/269966/

Cyberpete 28.08.2010 14:43
 

Od cestování po Itálii mě to rozhodně neodradilo..ale jsem si jist, že příště se na podobné události víc připravím.. třeba co už zmiňoval Italia - pořádná asistenční služba UAMK může být v těchto případech určitá výhra..

radunaII 23.08.2010 21:45
 

Smutná zkušenost.
Měli jsme v Rakousku taky nehodu, ulítlo nám kolo, dostali jsme smyk a já pomalu mořskou nemoc.Nikomu se nic nestalo.Odtah z dálnice u Villachu do servisu v témže městě (asi 10km) stál € 200, my jsme jeli domů vlakem, dalších skoro € 300 a za týden se pro auto vrátili.Odtah do republiky plus cesta tam, stála asi 20 000,- + 2000,- ubytování pro řidiče, přesně nevím, už je to delší dobu.Oprava byla kolem 7 000,- a to bylo taky jediné, co nám pojišťovna zaplatila.A to jsme neplatili týdenní stání v rakouském servisu.
Doufám, že máme vybráno, ale člověk nikdy neví.Tak držím palce ať to všechno dobře dopadne.

BlodyFox 23.08.2010 12:50
 

Přestože doufám, že tvé zkušenosti nebudu potřebovat, člověk nikdy neví...Za tento příspěvek díky...Ale od cestování po Itálii tě to snad nedradilo?

dopr 15.08.2010 13:58
 

aha. to jsem netusil. diky.

Cyberpete 15.08.2010 12:28
 

Havarijně pojištěné to je v České pojišťovně, ale asi záleží jaký přesně typ pojistky to je a kolik člověk platí.. U toho cestovního pojištění jsem to zkoušel hrát na škodu na majetku způsobenou jiné osobě (což vlastně v mém případě bylo - zničil jsem auto, které nepatří mě). ale bohužel i v tomto případě platí ta věta, kterou jsem zmiňoval níže.

Italia 15.08.2010 06:44
 

Tak to půjde z něj, proto ho máš, i když je jinak povinné ručení prakticky k h... tak na tohle je dobrý. Škodu na tvém autě ti z něj ale samozřejmě nikdo nenahradí, to bys musel mít havárku.

dopr 14.08.2010 22:41
 

no dobre. a kdyz budu vinikem ja a budu mit napr. jen povinne ruceni ?

Italia 14.08.2010 20:46
 

dopr: ne půjde to z povinného ručení viníka, to je vcelku známá věc že při autonehodě se léčebné výlohy táhnou z pojistky auta a ne s cestovního pojištění. Spíš mě zarazil odtah, každá solidní pojišťovna proplácí odtah odkudkoli do např 10% ceny vozu, takže u té fábky se můžeme bavit i o 20 tis za odtah a ne že mu naprděj.

dopr 14.08.2010 17:44
 

" Všude se totiž píše, že pojišťovna nebude nic hradit z cestovního pojištění, když je škodná událost v souvislosti s řízením motorového vozidla. "

Tim chces rict, ze pokud by ses pri havarii zranil, pojistovna ti neproplati vylohy za lecbu ?

Italia 14.08.2010 13:53
 

U jaké pojišťovny to auto je havarijně pojištěné ? já jenom pokud by to byla ta co mám já abych rychle změnil lokál, i když já mám letos ještě záruku mobility od výrobce vozu, zajímalo by mě která z pojišťoven je takto vylůlaná :-?

Cyberpete 14.08.2010 11:17
 

re: Milanius
Pojištovna zaplatí pouze opravu z havarijní pojistky. Snažil jsem se ostatní náklady nějakým způsobem dostat z cestovního pojištění, ale bez šance. Měl jsem dokonce cestovní pojištění exkluziv od Generali, ale prostě pokud nejste vyloženě pojištěni na takovou věc nemáte šanci. Všude se totiž píše, že pojišťovna nebude nic hradit z cestovního pojištění, když je škodná událost v souvislosti s řízením motorového vozidla. Na odtah vozu jsme měli nárok od pojišťovny s tím, že by museli vidět fotky a případně schválit aspoň jednu cestu zdarma. Druhou však musíte zaplatit dle ceníku a to krásných 17kč/km a to jen do Prahy. Takže nám se vyplatilo sehnat si vlastní odtah, který nás odvezl až do místa bydliště.

Milanius 14.08.2010 10:03
 

Ahoj,jelikož se tato nepříjemnost může stát každému z nás, tak bych se chtěl zeptat,jak k tomu přistupovala pojišťovna, zda proplatitli půjčení náhrad.vozu, odtah a atd., nebo jste něco dopláceli, i když tu píšete, že jste měli hav.pojisštění.Bude jistě i záležet, jakou kdo má uzavřenou pojistku.. . Jinak díky i za tyto nepříjemné příspěvky.

Draha
13.08.2010 20:37 82.100.34.***
 

my loni neřešili autonehodu,ale poruchu,byli sme na podobném úseku,jen s tím rozdílem,že nám pojišťovna odmítla jakoukoliv spolupráci,prý naše připojištění nemají v počítači.Za pomocí paní petry z agentury,jsem něco italsky řekla do SOS,přijela pro nás odtahovka,nejdřív zkoušeli auto nastartovat a pak když auto nešlo,tak nás odtahli do servisu v Ceseně.Tam zkoušeli baterii,manžel jim poradil,že jestli není špatný alternátor,tak ho vyzkoušeli a byl.Oprava měla být v pondělí(taky byla).My sme se pak přesunuli do nelbližšího hotelu a pak vlakem do místa ubytování,kde sme kolem půlnoci ulehli do postele.Do pondělí sme přemýšleli,jak to budeme řešit dál.Paní Petra nám pak zavolala do servisu,jestli je auto opravené a jestli si ho můžeme vyzvednout.Nakonec sme veškeré účtenky za opravu a odtah nesli na pojiš´tovnu a dořešovali proplacení.Což nebylo jednoduché,protože likvidátor se zapíral a nakonec to řešilo UAMK a peníze nám proplatili-odtah 121,20 e,alternátor 216 a práce a baterie 84e.S vaší autonehodou se to nedá porovnávat,ale na zkažení dovolené hned na začátku to stačí. :-(

Zpět na všechny diskuze