A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Itálie - Bologna - Průvodce

Přibližně 400 tisícové město leží ke škodě většiny turistů ve stínu slavnějších měst jako jsou Řím , Florencie či Benátky . Má však stejně co nabídnout a navíc se nemusíte prodírat mezi davy turistů toužících spatřit Koloseum. Historie Bologne, Prohlídka města, Náměstí Piazza Magiore, Basilica San Petronio, Palazzo dell Archiginnasio, Nákupní zóna, Další památky

Bologna je hlavní a největší město regionu Emilia-Romagna, leží přibližně uprostřed tohoto kraje a tvoří jeho přirozené centrum. Pokud se rozhodnete pro návštěvu této oblasti, bude pro vás Bologna pravděpodobně nejlepší výchozí bod. Hlavní cesty směřující na jih do Florencie a Říma totiž Bolognou procházejí, a navíc je také důležitým železničním uzlem.

Historie Bologne

Město založili již staří Etruskové, v římských dobách se z něho stala kolonie Říma a důležité centrum obchodu. Od středověku je považovaná i za místo vzdělanosti, neboť zde byla založena nejstarší univerzita (roku 1088). Na univerzitě studovali ti nejslavnější vzdělanci, např.: Dante Alighieri, Petrarca, Erasmus Rotterdamský, Koperník či Thomas Becket. Svého vrcholu dosáhla Bologna ve 14. a 16. století. Velkorysost a prosperitu města postaveného převážně z cihel můžete pocítit i dnes.

Prohlídka města

A nyní již vzhůru do města. Bologna je jako město skutečně krásná, nemá snad tolik význačných památek z dějin architektury jako například Řím , to ale vynahradí svým charakterem, je velmi útulná, lákavá a hezká. V centru města, v ulicích a na několika náměstích stojí množství krásných cihlových domů a paláců. Takové prostředí neodolatelně láká k procházkám, město je navíc rozsáhlé, takže je vždy kam ještě zabloudit. Toulkám po městě přeje ještě jedna místní zvláštnost – podloubí, prý je jich zde přes 30 kilometrů! Množství hlavních ulic i postranních uliček je zde lemováno loubím, které poskytuje potřebný stín a zároveň místo pro stolečky pouličních kaváren.

Náměstí Piazza Magiore

V samém středu města naleznete hlavní náměstí Piazza Magiore, významový střed města a perfektní ukázku italské kultury náměstí: kavárny, bary, lavičky a kašny se sochami, nad tím vším potom vznešené paláce a průčelí kostelů. Životu na takovém náměstí nelze odolat.

Určitě se vyplatí si zde na chvíli sednout a užít si zde espresso nebo cappuccino a pozorovat ruch kolem. Náměstí i město prostě žije, ukazuje zřejmě tu nejatraktivnější část života města.

Uprostřed náměstí stojí velký palác Palazzo di Re Enzo, který náměstí půlí na dvě části.

Basilica San Petronio

Jedné této polovině dominuje největší městský kostel a jeden z největších křesťanských chrámů vůbec! A to i přesto, že je vlastně nedokončený. Basilika di San Petronio je chrám městského patrona, z venku upoutá nejen svou velikostí, ale také tím, že nemá dodělané průčelí. Spodní část je obložena krásným barevným mramorem a ukazuje, jak měl celý kostel podle plánů vypadat, horní část obložená není, a proto se dodnes ukazuje ve své cihlové nahotě. Pokud vstoupíte dovnitř, ocitnete se v obrovské vysoké lodi, ve které je množství uměleckých děl, ztrácejících se však v obrovitém prostoru.

Zvláštností také je, že se nejedná o biskupskou katedrálu, ale o největší farní kostel světa.

Okolo náměstí stojí ale také několik paláců. Některé mají cimbuří, některé lodžie, všechny jsou ale zajímavé. Snad nejzajímavějším dílem na náměstí je ale Fontana del Nettuno. Fontána s bronzovou sochou antického boha Neptuna. Nahý skvost hrdě shlíží dolů na kolemjdoucí, patří určitě mezi nejvíce fotografované památky města.

Z tohoto náměstí se rozcházejí ulice do všech koutů Bologni. A teprve v nich se ukáže pravá atraktivita tohoto města, které je tolik přitažlivá svým městským charakterem. Ať již jdete kterýmkoliv směrem, vždy okolo sebe spatříte krásné cihlové domy a paláce s podloubím a krásnými výraznými okny. Proto si vyjděte na toulku městem, po jeho ulicích a uličkách. Stojí to za to.

Palazzo dell Archiginnasio

Mezi naprosto nejdůležitější stavby města patří velký objekt Palazzo dell Archiginnasio, kde sídlila slavná Boloňská univerzita. Budovu dal postavit papež Pius VI. Záměrem bylo jednak zabránit rozšíření sousedního farního kostela, jednak snaha přivést univerzitu pod papežskou kontrolu. Ať tak či onak, stojí za to vstoupit do volně přístupného vnitřního nádvoří a prohlédnout si stěny pokryté stovkami erbů. Výzdoba je jedinečná a zážitek nečekaný.

Nákupní zóna

Nejlépe je asi vyjít po Via Rizzoli směrem k nedalekému náměstí trojúhelníkového tvaru. Na něm stojí dominanty města: Torre Asinelli a Torre Garisenda – dvě vysokánské kamenné věže vyčnívající vysoko nad střechy okolních domů. Celé toto náměstí a všechny okolní ulice jsou obchodní nákupní zónou ve městě – najdete zde vše od luxusních butiků a restaurací až po potraviny a antikvariáty. Krásné na Bologni je to, že zde bude vždy více místních nežli turistů.

Z hlavního náměstí (Piazza Magiore) můžete také vyrazit směrem k hlavnímu vlakovému nádraží po široké Via dell Indipendenza. Tato ulice je v celé délce skoro jednoho kilometru lemována prostorným podloubím a nabízí nejen obrovské množství všech možných obchodů, ale také procházkové korso a možnost pozorovat ruch velkoměsta.

Další památky

Kromě již zmíněných míst jako jsou kostel San Petronio na hlavním náměstí, kde stojí též Neptunova kašna a dále věží Torre Asinelli a Garisenda, nabízí Bologna nepřebernou škálu dalších památek a zajímavých míst.

Chrám svatého Dominika Basilica di San Domenico velký kostel, ve kterém je pohřben zakladatel dominikánů, svatý Dominik. V jeho pohřební kapli se nachází mnoho soch, nejznámější jsou od samotného Michelangela. Kostel určitě stojí za vidění, nachází se na Piazza di San Domenico.

Jezuitský kostel San Paolo Maggiore nabízí barokní příspěvek k tváři města. Zaujme především monumentální a impresivní nástropní freskou a dále pak bohatou mramorovou výzdobou interiéru. Zevnějškem se plně podřizuje svému okolí – je postavený z červených cihel.

Rozsáhlé městské centrum nabízí ještě četné jiné kostely, chrámy a další pamětihodnosti. Půvab a přitažlivost Bologni nespočívá ale v konkrétních památkách. Nemusíte vidět nic z „kulturních skvostů“, a přesto si užijete město jako žádné jiné. Cihlová architektura s podloubím, výrazná okna a romantická zákoutí v úzkých uličkách nebo zase široké ulice lemované obchody a butiky - to je Bologna, na kterou se vzpomíná, a kam stojí za to zajet nebo se tam zastavit cestou za „velkými cíli Itálie“.

Bologna (nahrál: admin)
Bologna
Fontana del Nettuno (nahrál: admin)
Fontana del Nettuno
Bologna (nahrál: admin)
Bologna
Bologna (nahrál: admin)
Bologna
Bologna (nahrál: admin)
Bologna
bologna (nahrál: admin)
bologna
památky Bologne (nahrál: admin)
památky Bologne
Stará Bologna (nahrál: admin)
Stará Bologna
živá Bologna (nahrál: admin)
živá Bologna
ulice Bologně (nahrál: admin)
ulice Bologně

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud