A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Itálie - Benátky - Průvodce

Světoznámé město na laguně. Romantické město kanálů a historické město muzeí a památek. Historie, Rozdělení města, ostrovy a kanály, Ubytování ve městě, Kultura a památky, Možnosti okolí

Benátky tvoří naprosto nejdůležitější turistický cíl, ležící na severním pobřeží Jaderského moře. Svou romantickou polohou a neopakovatelným šarmem lákají statisíce turistů z celého světa. Jejich historické, umělecké a kulturní dědictví z nich činí světové kulturní centrum. Nachází se zde několik veledůležitých muzeí a galerií celého lidstva. Během roku se zde také odehrává několik velkých slavností a festivalů.

Benátky, hlavní město oblasti Veneto , mají přes 360 000 obyvatel, z toho však jen okolo 56 tisíc žije v historických Benátkách na ostrovech v laguně, zbytek žije na pobřeží v Benátkách-Mestre (Venezia – Mestre). Tato část tvoří průmyslové a dopravní centrum, novou část města. Historické Benátky se rozkládají na 121 ostrovech a ostrůvcích, které spojuje 435 mostů a protíná 170 kanálů.

Historie

Město, které dnes známe jako Benátky, vzniklo v nouzi, když obyvatelé na konci římského impéria utíkali do neobydlených a pustých oblastí, kde nalezli bezpečí před vpády barbarských kmenů. Tak se postupně na jednotlivých ostrovech usadili lidé a roku 810 se zde pak ustavilo město. Krátce na to, roku 827, zde bylo založeno biskupství. Nejprve představovaly Benátky byzantskou kolonii, postupně se ale z tohoto vlivu osamostatňovaly a jejich moc a bohatství rostlo.

Roku 1204 se Benátčané podíleli na dobytí Konstantinopole (Istanbulu) a jejich moc dosahovala vrcholu.

Když Turci roku 1453 dobyli Konstantinopol, započal pomalý úpadek, který pokračoval tím, že se obchodní cesty přesouvaly ze Středomoří na Atlantický oceán. Proti Benátkám se také stavěly velké evropské státy. V 18. století již Benátky ovládaly jen své okolí a roku 1797 se dostaly samy do habsburského područí. V letech 1805 – 1815 patřily pod satelitní napoleonský státeček a poté opět pod Habsburky až do roku 1866, kdy se definitivně připojily k Italskému království, později republice.

Rozdělení města, ostrovy a kanály

Benátky leží, jak již bylo řečeno, na 121 ostrovech. Spojuje je 435 mostů. Kromě 170 kanálů jsou ve městě také ulice a uličky pro pěší, takže se lze všude v rámci starých Benátek dostat také pěšky.

Město se dělí do tradičních správních čtvrtí (zvaných sestiere): Cannaregio, Castello, San Marco, Dorsoduro, San Polo a Santa Croce.

Turisticky nejatraktivnější čtvrtí je San Marco, kde se nachází Dóžecí palác, chrám Svatého Marka, stejnojmenné náměstí a Piazzetta Svatého Marka se dvěma sloupy, symboly Benátek.

Nejdůležitější je kanál Grande (Canal Grande – Velký kanál). Přes něj se dnes klenou 4 mosty (ještě do jara 2007 to byly pouhé 3 mosty!). Kanál lze překonat také četnými přívozy.

Na jednom konci Grand Canalu se nachází železniční nádraží (Stazione Venezia Santa Lucia) a nedaleko ještě Piazzale Roma, což je autobusové nádraží, dva vstupy do města. Na opačném konci kanálu potom leží náměstí Svatého Marka s chrámem a Dóžecím palácem.

Orientace je poměrně snadná, protože lze použít vodní autobus vaporetto po kanálu Grande či okolo Benátek, nebo se vydat pěšky (v Benátkách nikde nejezdí auta, ta lze uvidět pouze na odstavném parkovišti nedaleko od Piazzale Roma a na ostrově Lido). Orientaci pěších usnadňují všudypřítomné směrové cedule k nejdůležitějším cílům (S. Marco, Rialto, Ferrovia). Podle nich se lze všude orientovat i bez mapy města.

V Benátkách je přesto i s dobrou mapou snadné zabloudit. Není to však velký problém, město je relativně malé, a tak ho lze od jednoho kraje k druhému projít pomalou chůzí za přibližně 3 hodiny.

Ubytování ve městě

Při rezervaci či výběru ubytování dbejte na to, aby váš hotel ležel v hlavní části Benátek, protože pak se můžete všude pohodlně dopravit pěšky. Hlavně levnější hotely a hostely totiž někdy leží na okolních ostrovech, ze kterých se poté musíte dopravovat každé ráno přívozem do samotných Benátek. Výhodu nižší ceny potom zaplatíte za dopravu a nepohodlím čekání na spoj.

Kultura a památky

Na pečlivou prohlídku potřebujete měsíce, na podrobnější prohlídku si vyhraďte nejméně tři dny, raději však více. Avšak i během jediného dne zde můžete vidět mnoho krásného a zažít hodně zajímavého.

Náměstí Piazza San Marco a okolí Mosty Galerie a muzea Architektura a procházky

Náměstí Piazza san Marco a okolí

Toto je samotné centrum města, rušné, luxusní a zároveň romantické náměstí, bývá prvním cílem všech příchozích do Benátek. Zde se nachází to naprosto nejvzácnější.

Dóžecí palác – rezidence vládců Benátek pochází původně z 9. století, dnešní podoba je však až ze 14. a 15. století. Určitě stojí za návštěvu (placený vstup).

Bazilika San Marco – v této velkolepé bazilice se prolínají vlivy ze Západu i Východu. Této stavbě předcházely dvě jiné, menší. Současná stavba se stavěla od 11. do 13. století. Vstup do samotného kostela je bezplatný (nezapomeňte na řádné oblečení – zakrýt ramena a kolena! – kostel je funkčním svatostánkem).

Zpoplatněný vstup je pouze do pokladnice, na terasu okolo kostela, ze které je výhled na náměstí a moře, a dále se platí ke *Zlaté desce*, která se nachází za hlavním oltářem a je skutečně celá ze zlata.

Procuratie Nuove a Procuratie Vecchie - staré a nové prokurácie, budovy, které obklopují náměstí, mají průčelí tvořené arkádami, ve kterých se v přízemí nachází kavárny, bary a luxusní obchody, v patrech potom muzea.

Zvonice (kampanila) – štíhlá věž vysoká 99 m., původní věž se roku 1902 zřítila, byla však roku 1912 znovu postavena. Na vrch jede výtah a z vrchu se naskýtá překrásný výhled na celé Benátky.

Loggetta – malá mramorová stavbička přímo pod zvonicí je vyzdobena bronzovými sochami.

Libreria Marciana – (Knihovna sv. Marka) renesanční stavba od Sansovina schraňuje a vystavuje vzácné rukopisy a knihy. Zdobí ji obrazy od renesančních mistrů.

Dva sloupy – z 12. století pocházejí dva slavné sloupy na nábřeží mezi Dóžecím palácem a knihovnou. Na jednom z nich stojí okřídlený lev, symbol Benátek. Na druhém je Svatý Teodor, jeden ze čtyř patronů Benátek. Od těchto sloupů (z nábřeží) se otevírá krásný výhled na lagunu a ostrov San Giorgio Magiore se známým kostelem od Palladia, slavného renesančního architekta.

Mosty

Mosty tvoří součást života v Benátkách, nelze se bez nich obejít a pro turisty představují nejen orientační body, ale také místa, kde se často a rádi fotí. Nejdůležitější jsou ty přes Grand kanál:

Most Ponte dell'Accademia – dřevěný most z roku 1854 – důležitá spojnice centrální části Benátek s jižní částí města. Ideální místo pro pozorování a focení života na Kanálu.

Most Ponte di Rialto - romantika oděná do kamene, most, který určitě patří k nejfotografovanějším na světě. Postavený roku 1592

Most Ponte degli Scalzi (u nádraží) – Důležitý je jako spojnice do rušné střední části města.

Most Ponte della Constituzione (most Ústavy) – postavený byl v létě roku 2007) Jeho autorem je světoznámý španělský architekt Santiago Calatrava.

Galerie a muzea

Benátky by se daly označit za muzeum samy o sobě, kromě toho zde však naleznete přes dvacet důležitých uměleckých sbírek.

Gallerie dell\'Accademia – nejdůležitější a nejúplnější sbírka umění v Benátkách, galerie světového jména. Obsahuje vše důležité od 12. do 18. století. Pokud máte umění rádi, sem zavítejte určitě.

Galleria Franchetti – Ca\'d\'Oro- „Zlatý dům“ je výstavný gotický palác, kde dnes sídlí muzeum, ve kterém můžete vidět, jak vypadal benátský palác 15. století.

Guggenheim Collection – jedna z nejznámějších sbírek umění v Benátkách nashromážděná americkou milionářkou Peggy Guggenheimovou. Obsahuje mistry moderního umění a má světový význam.

Museo d\'Arte Moderna – obsahuje umění po roce 1850 od italských, ale také zahraničních umělců.

Dóžecí palác – představuje jedno velké přístupné muzeum, kde si lze prohlédnout hodně z bohaté a umělecky významné benátské minulosti.

Biblioteca nazionale Marciana – knihovna sv. Marka z roku 1537 představuje zajímavou sbírku starých tisků a rukopisů, ale také obrazy od Tiziana a krásný renesanční sál.

Architektura a procházky

V každé místní čtvrti (sestiere) naleznete desítky kostelů, paláců a výstavných domů, které stojí za vidění, také obchůdky všech druhů stojí za prozkoumání. Benátky, to je čistá radost z objevování nového.

Tento stručný seznam nemá a nemůže být úplný. Chce pouze naznačit, čemu všemu se lze v Benátkách obdivovat, co lze vidět. Benátky však nelákají jen na umění a historii:

Benátská romantika spočívá i v západech slunce nad lagunou. I pokud byste přijeli jen na jediný den, určitě si udělejte procházku malými uličkami, přes úzké mosty, okolo kanálů. Také zážitek, když ve starých uličkách zabloudíte, patří mezi ty nejkrásnější cestovatelské zkušenosti, určitě si nenechte takovou příležitost ujít. Stojí to za to!

Možnosti okolí

Padova

Můžete v klidu posnídat v Benátkách, poté odjet pohodlným a rychlým osobním vlakem (až 130 km/h!) do Padovy a navečer být zpět v Benátkách.

kanály (nahrál: admin)
kanály
Život v Benátkách (nahrál: admin)
Život v Benátkách
Plavba Benátkami (nahrál: admin)
Plavba Benátkami
Město a voda (nahrál: admin)
Město a voda
Gondoly (nahrál: admin)
Gondoly
gondoly (nahrál: admin)
gondoly
 (nahrál: Libor)
 (nahrál: Libor)
 (nahrál: Libor)
 (nahrál: Libor)
 (nahrál: Libor)
Benátky (nahrál: Szajko František)
Benátky

Poslední editace textu: 24.10.2015 0:02
REKLAMA

Články odjinud