A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Itálie - Cestopisy

Cesta po středomoří - MSC Splendida duben 2015

Týdenní cesta po středním moři na lodi MSC Cruisis Splendida .Zastávky Janov,Citavechia-Řím , Palermo ,La Valleta na Maltě , Barcelona ,Marseille

Splendida 12.4. - 19.4.2015 Trasa: Janov –Citavechia ( Roma) – Palermo ( Sicilie ) – La Valleta ( Malta) – Barcelona – Marseille – Janov

Vyjeli jsme v pátek kolem půlnoci po obvyklé trase přes Insbruck do Janova , kam jsme dorazili v sobotu 11.4.15 kolem 11 hod. Cestu lodí jsme koupili přes cestovku Johoho , kterou tímto chválím za kvalitní služby. Tito nám též zprostředkovali hotel Novotel v Janově na 1 noc .Po zkušenosti s Dubají ,kdy po x-hodinovém cestování jsme před nástupem na loď zvládli pouze věž
a pak jsme padli za vlast a nic víc z Dubaje jsme již neviděli ,jsme si chtěli po cestě odpočinout a prohlídnout i Janov a tak se i stalo.
Takže následující dopoledne jsme se nalodili –procedura velmi rychlá-měli jsme objednaný parking na auto , sebrali nám kufry, a protože se mi podařilo přes chabou angličtinu provést Check-in počítačem, celá procedura i s fotkou a vytvořením kartiček trvala 15minut. První zastávkou byla Citavechia ,přístav asi 81 km vzdálený od Říma. Na cestách se většinou ve městech pohybujeme sami ,co mohu dopředu zajistím po webu ,takto jsem měla zakoupené vouchery na Citysightseeing ..Roma Christiana za 42 E pro 2 os. na celý den .Z lodi nás schuttle bus odvezl na centr.parkoviště ,odkud je potřeba ještě nastoupit do přistavených autobusů za 0,80E ,které odvezou na nádraží. Zde zpáteční jízdenka za 10 E pro 1 osobu.Vystoupili jsme na zastávce San Pietro – je to 150 m od svatopetrského náměstí odkud papež vykládá své Urbi et Orbi ,asi 100m po hlavní ulici je zastávka vyhlídkových autobusů. Obvykle vystupujeme a vracíme se, ale jak jsem již poznamenala v min. vstupu, přítel byl nemocný a celý výlet do Říma absolvoval jen s velkým sebezapřením. Okruh je dobře zvolený ,viděli jsme to podstatné a neslavnější z Říma .Takže jsme se nezdržovali ,z vyhl.autobusu jsme vystoupili na nádraži Termini /hlavní nádraží/ a odtud se vraceli do Citavechie z nástupiště 29,nikoliv 25 jak radili v pokladně !!
Druhý den jsme přistáli v Palermu na Sicílii. Z lodi do města 5 min. Zde lze celkem pohodlně neznámější objekty projít pěšky Katedrála a Normanský palác ,náměstí Quatro Canti , do Kapucínských katakomb se nám nechtělo ,místo toho jsme šli do botanické zahrady Orto Botanico Vstup 4E. Pro mne nejúžasnější byla La Valleta na Maltě. Loď připlouvá k městu a vidíte to nakupení budov do vrchu,všechny ve stejné barvě –pískové …moc pěkné. Zde společnost MSC zařídila Citysightseeing bus přímo na molu –cena 20E pro jednoho –platí se kartičkou z lodi. Vaškovi už bylo lépe , tak jsme vystupovali.. a v Mdině jsme se projeli i v kočárku s koníkem /za 30 E pro oba/ ….Kočí i jednoduchou angličtinou vykládá co vidíme , mimo jiné řekl , že na Maltě je 338 kostelů a katedrál !!! Zde v Mdině je i hotel,kde ubytování na 1 noc stojí 750E .A v celém tomto malém městě je úplný zákaz vjezdu motor.vozidel vč.motocyklů . A celá La Valleta je chráněnou památkou UNESCO.
Barcelona , přestože jsme ji asi před 5 lety již navštívili a viděli Sagradu Familiu ,stejně jsme vyrazili .
Zde poprvé již není schuttle bus gratis , MSC vybírá 8,90 E za osobu,odveze na parkoviště odkud odjíždějí prohlídkové autobusy. Opět jsme mu dali přednost , na doporučení chlapce v Info jsme vybrali „modrý autobus“ – má dle mne lepší trasy -3 a všechny je možné projet . Červená je na 2 hodiny ,modrá na 1 hodinu a zelená asi také 1 hodinu. My zvládli jen červenou a modrou trasu a máme pocit,že jsme z Barcelony viděli dost. V červené trase je všechno nejznámější z Barcelony včetně Gaudiho budov ,ale není tam Sagrada a lanovka na Montjuc – to je na modré trase.
Lístek City bus pro 1 osobu stojí 27E a opět je na celý den s možností vystupovat a nastupovat. Stejná cena i pro konkurenční červený autobus ,2 trasy . Lístek na Montjuc asi 6+4E na osobu,tam jsme nyní nebyli,ale minule ano . Lanovka má 2trasy,nižší a vyšší,cenou si nejsem úplně jistá,ale tak nějak to bylo.Celkový dojem z Barcelony velmi dobrý , krásné staré budovy ,ale i moderní čtvrti ,pro mne nepochopitelně velmi čisto ! oproti jiným „jižním městům „.
Poslední zastávka na trase Marseille. Opět placený schuttle bus 17,90 E za osobu. Nenechte se Zmást tím ,že někteří cestující jdou na městský autobus. Cesta k němu je téměř 2 km ,pak tam stojíte na stanici s 80 lidmi a čekáte.První spoj přiijel za 35 min. a pobral sotva třetinu čekajících. Navíc jeho stanice jsou od starého přístavu dost daleko.Nakonec jsme to vzdali,vrátili se k lodi a koupili schuttle ikdyž cena 17,90 se mi za 8 km zdála přemrštěná.Dovezou ke starému přístavu ,zde jsme zase zvolili pěší túru kolem celého přístavu /přesto,že jsme měli již 4km našlapané z přístavu/ a pak jsme se nechali vyvézt na ruském kole ,pohled shora mohu doporučit. Cena 7,5E na osobu Pak jsme vyšlapali pěšky ke katedrále Notre Dame deLa Garde , po návratu od katedrály už jsme do známých obchodů La´Fayette ani nelezli .
V neděli ráno Janov,vylodění pak pohodová cesta do Plzně a v půl osmé večer jsme byli doma.
Pokud někoho zajímají náklady na cestu autem –napíšu v soukromé zprávě. Jen závěrem - ceny na lodi opět lehce podražili ,dvojka vína již 5E ,koktejly a vody na stejno ,kafe dražší ,servis už 8,5/osoba/den. Zásadně allegrissimo, pro nás se stále vyplácí. Až na „karambol s Vaškovo slinivkou“ zpočátku opět krásná dovolená. Lenka a Vašek PS . už zase šmejdím a hledám , typuju na příští rok okolo Británie nebo Turecko

další cestopisy
Komentáře
7
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Neregistrovaný uživatel
25.11.2017 14:18 78.45.27.***
Re: Velmi dobré a užitečné počteníčko ...  

V Barceloně všichni doporučují shuttlebus od MSC za 8,5 EUR a přitom od lodě jezdí místní linka za 2,50 EUR a jede ještě o 300 m dál do města.

Neregistrovaný uživatel
25.11.2017 14:14 78.45.27.***
marseille  

Nevím proč všichni říkají basilice Notre Dame de la Garde katedrála, když v Marseille je katedrála úplně někde jinde.

Jana Voleská
17.05.2015 10:31 78.102.132.***
 

My se chystáme už v neděli na plavbu po Středomoří. Díky za hodně dobrý tipů. Zajímali by mě i ty náklady autem do Itálie, mohla bych poprosit na emai jana.voleska@seznam.cz? Díky moc Jana

Réza 2 21.04.2015 21:37
 

Taky jsem si ráda početla :-)
V Marseille jsme dopravu vyřešili taxíkem a to v opačném směru, od přístavu rovnou až nahoru k chrámu Notre Dame - 27€/4 osoby, my s manželem pak k starému přístavu seběhli, je to kousek, naše maminky sjely turistickým vláčkem - myslím 5€/osobu a zpět k lodi všichni taxíkem - 20€/4 osoby 8-)

pola 21.04.2015 14:41
Velmi dobré a užitečné počteníčko ...  

Jedem na plavbu Fantasia 3-10/5 s návštěvou Neapole, Messiny, Valletty, Marseille ,Barcelony takže některé vaše poznatky, hlavně o suttlech, jsou pro nás přínosem. Protože jsme 3, tak možná bude rozumnější to kombinovat s taxi a v Marseille tím bleděmodrým vláčkem k NotreDame. Jen máme špatnou Palma de Mallorca, protože tam budeme od 21 hod do 5 ráno. Takže žádný Hop-Hop, jen osvětlená katedrála. Ale už jsme tam byli 2x. Zdraví pola

Branislav
20.04.2015 23:34 188.167.78.***
 

Moc ďakujem za popis - chystane sa na plavbu 1.5.2015...
Ak sa môžem opýtať - schuttle cena 17,90 je cena za cestu tam alebo aj späť? Ako je riešený odvoz naspäť na loď?
Nešlo riešiť dopravu taxíkom?

marbes 20.04.2015 21:24
 

Moc díky za podrobný popis! Se zájmem jsem to přelouskala, protože na naší plánované červencové plavbě máme spoustu cestinací stejných.

Zpět na všechny diskuze